2010. május. 31. 11:17 Medipress Utolsó frissítés: 2010. május. 31. 11:23 Plázs

Bizalmatlanná teszi a nőket a férfi hormon

Úgy tűnik a tesztoszteron nemcsak a hollywoodi hősök férfiasságáért felelős: egy tanulmány szerint a nőknek adott hormonadagolás csökkentette az idegenekkel szembeni bizalmat, növelve az alanyok óvatosságát.

A vizsgálatok alapján úgy tűnik, a tesztoszteron – amely mindkét nemnél egyaránt megtalálható – nők esetében csökkenti a bizalomszintet, mintegy „védi őket a káros hatásoktól”, ahogy Jack van Honk, az Utrechti Egyetem pszichológusa fogalmazott.

Paola Sapienza, a Northwestern Egyetem munkatársa azt tanulmányozta, hogyan befolyásolja a hormon a döntéshozatali folyamatot, a kutató véleménye szerint a tesztoszteron szervezetben betöltött szerepét még mindig rejtély övezi. Úgy tűnik a hormon kapcsolatot mutat az agresszióval, azonban senki nem ismeri a pontos a mechanizmust, hogyan hat a viselkedésre. Ráadásul ezzel csak igen kevés tanulmány foglalkozik.

Jelen vizsgálatban 24 húszéves átlagéletkorú hölgyet tanulmányoztak, akik nyelvük alá vagy tesztoszteront, vagy placebót kaptak Ezután idegeneket ábrázoló fotókat mutattak nekik, és -100 és +100 között kellet rangsorolniuk, hogy az egyének mennyire bizalomgerjesztők. Három nappal később megcserélték a két csoportot. A tesztoszteront kapó hölgyek a bemutatott arcokat kevésbé találták bizalomgerjesztőnek.

Jack van Honk szerint ez az eredmény, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences hasábjain jelent meg, jól mutatja, hogy tesztoszteron hatására a hölgyek óvatosabban viselkednek az idegenekkel szemben. Ez viszont felveti a kérdést, valójában hogyan alakul ki agyunkban a bizalom érzete, illetve minek a hatására tűnik el. A kutatók következő lépésben azt vizsgálják, miként hat a tesztoszteron szintjének csökkenése a bizalomra.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.