2010. április. 15. 11:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 15. 12:14 Plázs

Mesterséges hasnyálmirigyet tesztelnek több emberen

Mesterséges hasnyálmirigyet teszteltek amerikai kutatók; a rendszer sikeresen kontrollálta a vércukorszintet, szükség esetén kétféle hormont, inzulint és glukagont juttatva a szervezetbe.

A módszer 11 felnőttel zajló kipróbálásának eddigi eredményeiről a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban szerdán számoltak be. A rendszer egy vércukorszintet ellenőrző monitorból, két adagolópumpából és egy laptopból áll. Feladata, hogy utánozza a testben természetes módon zajló folyamatot, amikor a vércukorszintet két ellentétes feladatú hormon, az inzulin és a glukagon mennyiségének változása szabályozza.

A korábbi rendszerű mesterséges hasnyálmirigy csak inzulint szállított, ezért egyes pácienseknél veszélyesen alacsony vércukorszint (hipoglikémia) alakult ki. Az új rendszer ezt úgy előzi meg, hogy kis dózisú glukagont adagol, amelyet egyébként szintén a hasnyálmirigy bocsát ki a vércukorszint emelésére. A rendszer agya egy bonyolult számítógépes program. Ennek személyre szabása után a tanulmányban részt vevő 11 felnőtt mindegyikénél normális vércukorszint állt be hipoglikémia jelentkezése nélkül, még akkor is, amikor három, magas szénhidráttartalmú étkezésen voltak túl.

Az 1-es típusú diabétesz olyan autoimmun betegség, melyben a szervezet megtámadja a saját sejtjeit, ezzel lerombolja eredendő képességét arra, hogy inzulint termeljen. Az új rendszert a Bostoni Egyetem munkatársai fejlesztették ki.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.