A tojást az ékszertörténelembe Peter Carl Fabergé, az Oroszországban élő francia aranyműves vezette be, aki III.
A tojást az ékszertörténelembe Peter Carl Fabergé, az Oroszországban élő francia aranyműves vezette be, aki III. Sándor orosz cár megrendelésére műkincsnek számító arany tojásokat tervezett. Sándor cár a legfontosabb ortodox ünnepen különleges ajándékkal akart kedveskedni feleségének, így arra kérte fel a mestert: készítsen olyan ajándékot, amely egyszerre húsvéti és meglepetés is. Ez év húsvét reggelére készen állt az arany tojás, melynek belsejében egy többszínű aranyból készül tyúk volt található, aminek szemét két rubinkővel rakták ki. Az aranytyúk mellett a tojásba rejtették még a cári korona miniatürizált arany mását, és egy kis rubinból készített húsvéti tojást is. Ettől kezdve minden évben újabb és újabb tojások készültek. A Fabergé műhelyben gyakran több mint egy évig dolgoztak egy-egy ilyen káprázatos művön.
A tavalyi év szenzációja a dél-afrikai Cullinan bányában talált, tyúktojás nagyságú gyémánt, mely idén februárban 35,3 millió dollárért (több mint hétmilliárd forintért) kelt el. Ez a legnagyobb összeg, amit nyersgyémántért valaha fizettek. Az 507 karátos kő, több mint 100 gramm súlyú, és a napjainkig talált 19. legnagyobb gyémánt a világon.
Természetesen megvásárolható kollekciókban is találhatóak tojást szimbolizáló gyémánt ékszerek. Ilyen többek között az 5 karátnyi fekete és 1 karátnyi fehér gyémánttal kirakott tojás alakú Garavelli gyűrű, valamint a hasonló mennyiségű rózsaszín zafírokkal és gyémántokkal kirakott rózsaarany gyűrű, amelyet a Pave ékszerüzletben is megtalálhatunk.