2010. február. 13. 11:48 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 13. 11:32 Plázs

H1N1: az USA-ban 12 ezren haltak meg

Az Egyesült Államokban vélhetően mintegy 12 ezren haltak meg új influenzában, az áldozatok között 1800 volt a gyerek - közölte pénteken a szövetségi betegségmegelőzési központ (CDC).

A tavaly áprilisban kezdődött H1N1-járvány következtében nagyjából ugyanannyi ember került kórházba, mint a hagyományos influenzák esetében. Az új típusú vírus elsősorban gyerekeket és fiatal felnőtteket betegített meg, szemben a hagyományos vírusokkal, amelyek főleg időseket támadnak meg.
   
A CDC becslése szerint január 16-ig 57 millióan kapták meg a H1N1-fertőzést, és 257 ezer embert kezeltek kórházban. A CDC ezúttal tág határok között adta meg a becsült adatokat. Így lehetséges, hogy míg január közepén 16 ezer halottról jelentett, most csak 12 ezerről, ami a körülbelüli 8 ezres minimum és 17 ezres maximum adat középértéke. Ugyanígy jött ki a fertőzöttek száma, itt a minimumérték 41, a maximum 84 millió. A kórházba kerültek esetében 183 ezer, illetve 378 ezer a két szélsőérték.
   
A központ közölte, hogy az októberi fertőzési hullám tetőzése óta folyamatosan csökkent a megbetegedések száma, és már több mint egy hónapja az 50 szövetségi állam egyikében sem lehet kiterjedt járványról beszélni.
   
Egy hagyományos influenzajárványban évente 36 ezren halnak meg a több mint 300 milliós népességű Egyesült Államokban, a halottak 90 százaléka 65 évesnél idősebb.
   
A CDC egy hete arról számolt be, hogy lecsengeni látszik a H1N1-járvány, miután négy hét óta egy államban sem történtek tömeges megbetegedések. William Schaffner, a nashville-i Vanderbilt Egyetem orvosprofesszora akkor úgy fogalmazott, a járvány fél lábbal már a sírban van. Véleménye szerint nagyon valószínűtlen, hogy a H1N1 újabb hullámban támadjon.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.