A ruhákban található egészségre ártalmas anyagok a bőrünkön keresztül felszívódhatnak a szervezetünkbe, különösen ha a...
A ruhákban található egészségre ártalmas anyagok a bőrünkön keresztül felszívódhatnak a szervezetünkbe, különösen ha a bőrrel közvetlenül érintkeznek, és még inkább, ha megizzadunk, mivel a pórusok ilyenkor kitágulnak. Bár ez nem tűnik jelentős mennyiségnek, mégis, hosszabb idő alatt már káros lehet - számol be a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
A termékek legtöbbjében megtalálható az anyag megjelölése és legtöbbször a gyártó ország is. Utóbbi azonban többnyire csak a szabás-varrás helyszínét jelenti, azt már nemigen tudjuk meg, hol termesztették a ruha alapanyagául szolgáló növényt, vagy hol készült a műszálas textil. A márkás divatcégek saját országukban szinte csak a tervezést végzik el, a gyártás összes többi szakasza más országokban (többnyire a Távol-Keleten) történik.
Létezik tehát zöld ruha? Az egyik ilyen védjegy a nemzetközi kutatóintézetekből alakult szövetség (International Association for Research and Testing in the Field of Textile Ecology) által alapított Öko-Tex Standard 100. A ruházati termékeken megjelenő címke olyan terméket jelöl, amelyben nem, vagy csak határérték alatt találhatóak káros anyagok, köztük a fent említett azoszínezék, a formaldehid, valamint nehézfémek, klórozott fenol, szerves eredetű klórozott vegyületek és növényvédő szerek, a ruha semleges Ph-értékű és színtartó. A határérték tekintetében a legszigorúbb vizsgálatnak a bébi- és gyermekruhákat vetik alá, de hasonlóan szigorú a bőrrel közvetlenül érintkező ruhák (fehérneműk, pólók) vizsgálata is.
Az Öko-Tex 1000 címke ezen kívül még a gyártási folyamat egészének környezetvédelmi ellenőrzését is garantálja. A címkét olyan cégeknek ítélik oda, akik vállalják, hogy a termékkínálatuk legalább 30%-át az Öko-Tex 100 minősítésű termékek teszik ki. Öko-Tex 100-as címkével hazai boltokban is találkozhatunk, főleg fehérneműkön, zoknikon, gyermekruhákon. Öko-Tex 1000-es címkét ritkábban látni. A védjegy odaítéléséért a gyártóknak kell jelentkezniük, a vizsgálatok költségeit is ők állják. Magyarországon is több ruhaipari cég megkapta már a címkét, amelyet a magyarországi Öko-Tex ellenőrző központ, az Innovatex Zrt. laboratórium ítél oda, majd ellenőriz rendszeresen.
A Naturtextil IVN zertifiziert Best szigorúbb és több szempontra kiterjedő vizsgálati rendszer. A német Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft által 1990 óta kiadott védjegy nem csak a vegyszermaradványokat vizsgálja, hanem a gyártási folyamat egészét környezetvédelmi, sőt szociális szempontból is. Ezek a ruhák tehát nem tartalmaznak egészségre ártalmas anyagot (a vizsgálat szempontjai hasonlóak az Öko-Tex vizsgálatéhoz, ám itt megengedett határértékek sincsenek!).
A termékek alapanyaga mindig bio művelésű természetes szál (pamut, gyapjú, len, kender), és a gyártás egész folyamatában ügyelnek a környezet védelmére (környezetbarát festékeket, a kezelési eljárásoknál vegyi helyett mechanikus módszereket használnak), és szem előtt tartják a gyártó üzemekben dolgozók jogait és a munkavédelmi szempontokat.
Végezetül következzen néhány tipp, amelyek segítségével főleg a gyermekek egészségét védhetjük a káros anyagoktól a megfelelő ruha kiválasztásával:
- Fehérnemű, sportruházat, és különösen bébi-és gyermekruhák esetében keressük a védjeggyel ellátott, káros anyagot nem tartalmazó termékeket.
- Kerüljük a távol-keleti cégek által gyártott, ellenőrizhetetlen módon előállított ruhadarabokat.
- Ha szeretnénk a környezetvédelem, a fenntarthatóság szempontjait is figyelembe véve vásárolni, akkor amellett, hogy védjeggyel ellátott ruhákat választunk, fogyasztói magatartásunkat is tudatosabbá tehetjük.
- Az olcsó tömegáruk helyett - amelyek gyártását, és ezzel a környezetszennyezést, a mérgezési veszélyeket is a világ másik felébe „szervezik ki"- igyekezzünk jó minőségű ruhákat vásárolni, amelyeket hosszú ideig lehet használni.
- Lehetőség szerint válasszunk EU-tagállamban, akár Magyarországon gyártott ruhát, mivel ezek előállítása is megbízhatóbb a szigorúbb környezetvédelmi előírások miatt.
- A gyorsan változó divat által a fogyasztóra kényszerített „eldobható", gyakran cserélt ruhák helyett inkább alakítsunk ki a saját stílusunknak megfelelő ruhatárat.
- Vigyázzunk a ruhadarabjainkra, kímélve mossuk! Főzéshez, barkácsoláshoz, kertészkedéshez ne a legjobb darabjainkat vegyük fel!
- Ha van rá lehetőség, csere-beréljünk, vagy vásároljunk használt ruhát, ezzel is a ruhák élettartamát növeljük.