2010. január. 13. 18:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 13. 18:40 Plázs

H1N1: a Dél-Dunántúlon eddig öten hunytak el

Eddig öten haltak meg a Dél-Dunántúlon a H1N1 vírus okozta megbetegedésekben, a régió járványügyi helyzete azonban kedvezőbb az országos átlagnál - mondta az ÁNTSZ epidemiológus tiszti orvosa szerdán Szekszárdon, a Balassa János Kórházban rendezett fórumon.

Szűcs Mária beszámolt arról, hogy az újinfluenza vírusának egy-egy Tolna és Somogy megyei, illetve három Baranya megyei áldozata van; legutóbb, az év első hetében Pécsett egy középkorú, cukorbeteg nő vesztette életét. Egyikük sem kapott védőoltást. Tájékoztatása szerint a régió három megyéjében összesen nyolcvankilenc beteg szorult kórházi kezelésre, közülük nyolcat intenzív osztályon ápoltak, hat beteget géppel kellett lélegeztetni. Nyolcvanketten hagyták el gyógyultan a kórházat.

A tisztiorvos kitért arra, hogy nyolcan a védőoltás ellenére betegedtek meg. A Baranya megyei kórház fertőző osztályának egy ápolója egy hónappal, egy háziorvos pedig öt héttel azután fertőződött meg a H1N1 vírussal, hogy megkapta szérumot.

A szakember ennek kapcsán megjegyezte: korábban is azt mondták, hogy a védőoltás nyolcvan százalékos hatékonyságú, de a súlyos kimeneteltől megvéd. Ezt igazolta, hogy a két egészségügyi dolgozónál nem léptek fel szövődmények.

Szűcs Mária hangsúlyozta, hogy a dél-dunántúli régió járványügyi helyzete a kezdetektől kedvezőbb volt az országosnál. Mint mondta, ebben szerepe van annak is, hogy Baranya, Somogy és Tolna megyében az országos átlagnál többen (a lakosság harminc százaléka) megkapták a védőoltást.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.