Plázs travelline.hu 2009. szeptember. 30. 10:08

Új trend: szingli utazás felárak nélkül

Az utóbbi időben - főleg a tehetős -  szinglik vonzó piaci tényezővé váltak...

Flickr (Creative Commons) - Spaceamoeba

Az utóbbi időben - főleg a tehetős -  szinglik vonzó piaci tényezővé váltak, na de mit szólnak ehhez az utazási irodák? Európában még mindig a párban és a családosan történő nyaralás a legnépszerűbb, de a statisztikák azt mutatják, hogy egyre többen vagyunk, akik egyedül világnak neki a világnak. Szólóban utazni ma már nem szégyen, sőt, inkább elegáns és sikkes dolog lett.

Ott vannak például a karrierista szinglik, akik szívesen járnak fürdőkbe és wellness hétvégékre leereszteni, hogy aztán feltöltődve térjenek vissza a vállalati ringbe, hogy elkötelezettségeiket teljesítsék. Aztán említhetnénk a kalandozni vágyó szingliket is. Ők az eldobható keresetüket különböző adrenalin utakra költik, ahol megtanulhatnak ejtőernyőzni, búvárkodni, snowboardozni vagy akár még hegyet mászni is. Aztán van a szingliknek egy harmadik csoportja is, akik a lelki békéjüket keresik egy-egy nyaralás során. Közülük sokan kedvelik a spirituális és zarándokutakat, hogy megvilágosulva és megtisztulva egy jobb emberként érkezzenek vissza a nyaralásból. 

Flickr (Creative Commons) - King Chung Huang

A felsorolást pedig még folytathatnánk, mert téma (és szingli) akad bőven, éppen ezért érthetetlen, hogy vajon ennek az új piacnak a kiaknázása helyett, miért nem enyhül még mindig az utazási irodák árpolitikája ezen a területen. A Travelline próbaképpen több hotelfoglalással is próbálkozott az interneten, természetesen mindenhova egyedülállóként jelentkezünk be. Az eredmény siralmas volt, a hotelek 90%-ban egy szingli ugyanakkora árat fizetne egy szobáért, mint egy házaspár. A Hilton lánc néhány szállodája estében például a szobaár még akkor is, ugyanannyiba került egy főre, mint két főre lett volna, ha a szoba maga „single room” címzéssel volt definiálva.

Akadtak olyan (nem Hilton) hotelek is, amelyeknek az on-line foglalási rendszere egyszerűen kitette a „megtelt” táblát az adott időpontra, ha csak egy utast jelöltünk meg szállóvendégként. A nagyobb láncok közül talán csak a Best Western hoteleknél volt alacsonyabb az ára az egyágyas szobának, de ez a rendszer ott is csak az európai hotelekre volt jellemző.

Flickr (Creative Commons) - just-jen

Európa idegenforgalmi szakértői szerint a jelenségre való válasz igen egyszerű, hiszen minden szolgáltató a maximális költséghatékonyságra hajt. A legtöbb hotelnek azért nincsen „egyágyas” díjszabása, mert egy szobát egyformán kell fűteni, világítani és takarítani függetlenül attól, hogy hány ember tartózkodik benne. Az éttermek és a bárok ugyanerről panaszkodnak, szingli vendégek esetén rossz a kihasználtság hiszen egy ember elfoglal egy teljes asztalt, viszont kevesebbet fogyaszt, mintha négyen ülnének ott. Éppen ezért a nagy óceánjárók, és a különböző csomagokat ajánló utazási irodák is pótdíjat számolnak fel a szingli utasoknak, akik így majdnem annyit fizetnek, mint egy házaspár.

A szállodák és irodák indokai valamelyest persze érthetőek, de vajon mennyire etikus a teljes költségkiesést minden esetben ráterhelni az egyedülálló nyaralóra? Hiszen nem mindenki engedheti meg magának, hogy évente két ember utazásának áráért menjen nyaralni, és a szinglik sokkal jobban függenek az irodáktól. Nos, mivel a szinglik egyre többen vannak, egyre több utazási csoport gondolja, hogy a rendszer változásért kiált. Az új trend, hogy megpróbálják csökkenteni a szinglikre kirótt díjakat, persze ez még Magyarországon nem igazán jellemző. 

Flickr (Creative Commons) - Diego Cupolo

Ugyan egyre több utazási iroda fedezi fel a szingli piacot (Coral Tours, Vista) és kínál utakat egyedülállóaknak, az árak nem mindig tükrözik a tényt, hogy csak egy fő utazik, és a pótdíjak is be vannak építve a teljes nyaralás árába, legfeljebb más formában. A téli utak piacán most még csak egy érdekes lehetőséget találtunk, amely tulajdonképpen egy magánkezdeményezés.

A Horváth János által vezetett  „Élmény Thaibor” egy olyan vállalkozás, amely a különleges ajánlattal csalogatja a szingliket: egy utazással Thaiföldön, az Andamán-tenger festői partvidékén, a karácsonyi időszak alatt, ahova párok és szinglik egyaránt jelenezhetnek felár nélkül. Nincs megkötve, hogy mikor és mennyi időre (akár három hónapra is mehet valaki) maradhatunk, és mindenkinek a lehetőségeihez mérten tudnak szállást és elfoglaltságot biztosítani, így egyéni igények alapján, de egy csapat tagjaként nyaralhat bárki, aki kedvet érez egy egzotikus kalandhoz.

„Sokat utazgatom a világban és azt tapasztaltam, hogy az egyedül utazóknak - főleg az egyágyas szállodai szobafelárak miatt – a keresetükhöz képest jóval többe kerül egy ilyen út, mint a pároknak. Innen jött az ötlet, hogy egy olyan utazási koncepciót ajánljunk az egyedül utazóknak, amit bátran be tudnak vállalni a szinglik is. Nem lesz drágább az út csak azért, mert nincs kivel elutazniuk, és a nyaralás teljes időtartamára tudunk hasznos, érdekes programokat ajánlani.” - magyarázta el nekünk Horváth János, és reméljük, hogy a jövőben néhány utazási iroda követi majd példáját.

Krisztina O'Brien

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?