Műhibák: kimerültség a stressz miatt?
A rezidens orvosok műhibái mögött nem csak a fáradtság áll, hanem stresszt kiváltó tényezők is.
Egy kutatás szerint a rezidens orvosok tisztában vannak vele, mikor fáradtak, feszültek vagy túlterheltek, és amikor így éreznek, sokkal inkább elismerik, ha hibát vétettek. A Journal of American Medical Association szerint az orvosok elsősorban nem az álmosság következtében véthetnek hibákat, hanem az általános feszültség és a szellemi kimerültség miatt.
A Mayo Klinika szakembere, Colin West vezetésével készült kutatás rámutatott, hogy a kimerültség fontos tényező ugyan, de nagyobb figyelmet igényel a mögötte meghúzódó feszültségek egész sora, amelyek leküzdésére a kutatók több módszert is öszegyűjtöttek a tanulmányban. A szakemberek szerint nagy szükség van arra, hogy az orvosképzés ebben a szakaszban megváltozzon, mert így a rezidens orvosok lényegesen kevesebb hibát véthetnek majd a jövőben – ennek kulcsa pedig az, hogy esetükben is szükséges biztosítani az általános jó közérzethez elengedhetetlen feltételeket.
A kutatás különösen annak fényében tűnik igazán fontosnak, hogy a legújabb felmérések szerint az Egyesült Államokban évente 48-98 ezer személy veszíti életét olyan elkerülhető orvosi hibák miatt, mint a gyógyszertúladagolás vagy a felülfertőzés. A vizsgálat eredményeihez 356 rezidenst figyeltek meg 163 intézményben. A rezidensek 39 százaléka legalább egy műhibát vétett a kutatás ideje alatt, és a vizsgált orvosok a legtöbb esetben nem haboztak kijelenteni, hogy a hiba kimerültség, stressz vagy álmosság miatt történhetett meg.
A kutatók szerint a kimerültség fontos tényező ezekben az esetekben, de ez a teljes képnek csupán egyetlen szelete. A stresszt kiváltó tényezőket mindeddig nem vették igazán figyelembe a hasonló vizsgálódások, és az új tanulmány szerzői szerint ezek miatt a heti munkaórák számának csökkentése nem lehet elégséges megoldás.