2009. szeptember. 11. 19:30 Medipress Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 11. 18:44 Plázs

Kinek is szánják az alkoholreklámokat?

A sör- és rövidital-gyártók vagy szándékosan célozzák meg reklámaikkal a gyerekeket, a tiltások ellenére; vagy tényleg nem érdekli őket, hogy a drága reklámidejüket nem az elérni kívánt célcsoporthoz igazítják.

Legalábbis az American Journal of Public Health októberi számának egyik cikke ezt a következtetést vonta le illetve égbekiáltó összefüggést fedeztek fel a tinédzserek televíziónézése és a kábeladók alkoholreklámjának gyakorisága között. A tanulmány ugyanakkor nem tudta igazolni a rossz szándékot.

Talán, ha elolvassák az új tanulmányt, az alkoholforgalmazók ugyanolyan vörösek lesznek, mint berúgott vásárlóik, mert több százmillió dollárt dobnak ki reklámra egy olyan közönség felé, akit nem is kívánnak elérni. Miért reklámozzák tehát a sört és a likőrt a tiniműsorok közben? Ilyen erővel a zsíros húsokat is hirdethetnék a vegetáriánusoknak szánt műsorok alatt. De az is lehet, hogy direkt őket veszik célba, mivel elég felelőtlenek ahhoz, hogy a kínált italokat el is fogyasszák: egy 2006-os tanulmány szerint az amerikai kiskorúak évente 23 milliárd dollárt költenek szeszes italra.

Átmeneti önkorlátozás

Alkoholfogyasztási szokások. Rátesznek egy lapáttal?
© Bődey János
Az amerikai rádiók - televíziók egy időben önként száműzték a röviditalok reklámjait, és ez az állapot sokáig még azután is fennállt, hogy 1996-ban az Egyesült Államok illetékes hivatala véget vetett az önkéntes tilalomnak. Az önkorlátozás már valóban a múlté: a CBS például az egyik ismert vodkát hirdette a februári Grammy-díj átadáson. A nyomás egyre fokozódik, ahogy az alkoholreklámokból befolyó összegek maradnak az egyetlen megbízható bevételi források ebben a nem túl rózsás gazdasági helyzetben. A televíziózás fenegyerekei, a kábeltelevíziók pedig pumpolják a hirdetőket rendesen.

A kilencvenes években a főként 21 év alatti közönséggel bíró MTV tele volt sör-és likőrreklámokkal. Az Alkoholmarketing és az Ifjúság Központja szerint, mely részt vett ebben a legutóbbi felmérésben, 2001 és 2006 között 176 százalék emelkedtek az alkoholreklámok, a kiadások pedig 137 százalékkal, 157 millió dollárról 372 millióra. A kábeltévé ad otthont az összes alkoholreklám 95 százalékkal az amerikai nemzeti televíziós csatornákon. Az érdekvédő csoportok arra panaszkodtak, hogy a reklámok érezhetően a kiskorúakat veszik célba. A problémát a tinédzserek körében egyre inkább terjedő nagymértékű italozás és az ezzel összefüggő erőszak, balesetek, nem kívánt terhességek jelentik. Egyes adatok szerint a végzős gimnaizsták egyharmada rendszeresen berúg.

Ismerd a piacodat

Ezt a legutóbbi tanulmányt több egyetem és intézet munkatársai együtt készítették, mint például az UCLA, az Északnyugati Egyetem, a John Hopkins és a RAND. A Nielsen Médiakutatás adatait felhasználva több mint 608 ezer nemzeti kábeltévés alkoholreklámot vizsgáltak meg, melyek 2001 és 2006 között kerültek adásba olyan időszakban, amikor 30 százalék alatt volt a 12-20 éves nézők aránya. A felmérésből kiderült: ahány százalékkal emelkedik a felnőtt nézők száma, annyiszor 7 százalék nő a sörreklámok, 15 százalék a röviditalok, 22 százalék pedig az alkoholos üdítők (édes alkoholos ital, ami népszerű a fiatalok körében) reklámjainak száma.

Lehet vitatkozni azzal, hogy a békákkal reklámozott sör nem a gyerekeknek szól, hanem a kifinomult sörkedvelőknek. Sokkal nehezebb azonban bebizonyítani, hogy a díjnyertes tinisorozat alatt vetített alkoholos üdítő reklámja a tinilányok alkoholizálását hivatott elősegíteni. Lehet, hogy nem mindenkit zavar a tinik alkoholizálása, és így az ellenőrizetlen alkoholreklámok sem. Az viszont bosszantó, hogy az alkoholgyártók mindeközben a társadalmi felelősségvállalásról beszélnek - és még csak a szemük sem rebben.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.