Infarktus utáni gyógyítás saját szívsejtekkel
Saját szívéből kivett, majd szövettenyészetben szaporított sejteket kapott egy szívinfarktuson átesett beteg, a sejtekből várhatóan olyan izomsejtek keletkeznek, amelyek pótolják az infarktus következtében elhalt szívizomzatot.
Az amerikai Cedars-Sinai Medical Center kutatói először alkalmazták ezt az eljárást, és további 24 beteg kapja meg ezt a különleges kezelést, melynek eredményeiről a tervek szerint a jövő év végén hangzik el az első beszámoló.
Eduardo Marban, a világhírű amerikai klinika igazgatója dolgozta ki ezt a módszert, melynek első, emberen történő alkalmazására a hatóságok megadták az engedélyt. A cél az, hogy sikerüljön megoldást találni a szívroham során elhalt szívizomzat helyettesítésére. Az első beteg, aki ebben a kezelésben részesült, 39-éves korában kapott olyan nagykiterjedésű infarktust, melynek következtében a szívpumpa teljesítménye jelentősen romlott.
A beavatkozás első lépése az igen részletes vizsgálatok sora. Az orvosok a legkorszerűbb technikával fölmérik az elhalt izomszövet hegesedésének pontos helyét és kiterjedését. Ennek része az is, hogy az egyik visszéren keresztül fölvezetik a szívkatétert és a legjobbnak talált területről fél mazsolányi szövetdarabot is kivesznek a szívből.
A második lépés különleges laboratóriumban történik. A kiemelt szövetből olyan törzssejteket különítenek el, melyek a szövettenyészetben elszaporodnak és majd a szívbe visszajuttatva izomsejtekké alakulnak. Átlagosan négy hétre van szükség ahhoz, hogy a gyorsan szaporodó sejtekből 10-25 millió legyen, mert ennyire van szükség a sikeres beavatkozáshoz. A harmadik lépés során, ismét szívkatéteren keresztül ezt a sejttenyészetet bejuttatják a koszorúerekbe.
A kutatócsoport vezetője szerint ez a módszer logikus továbblépés attól a korábbi próbálkozástól, melyben az ilyen szívbetegeket a csontvelőből kivett törzssejtekkel kezelték.
A csontvelőből kiemelt sejtekkel az elmúlt nyolc évben, becslések szerint csaknem félezer szívbeteg állapotát igyekeztek javítani. A csontvelő sejtek azonban nem alakulnak át törvényszerűen szívizomsejtekké. Az új módszer azért jelent előrelépést, mert a szívből kivett törzssejtek programozása olyan, hogy osztódás során szívizomszövetet képeznek, ezért pótolni tudják az infarktus következtében elhalt szívizmot.