2009. augusztus. 06. 09:47 Medipress Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 06. 09:46 Plázs

Új ráncfeltöltő anyagot találtak

Az új ráncfeltöltő anyag, a ráncok kialakulásáért felelős izmokhoz vezető idegimpulzusokat gátló Dysport (abotulinumtoxinA) jelentősen csökkentette a szemkörnyéki ráncok számát - derült ki a plasztikai sebészek bevonásával a Texasi Egyetem egészségügyi központja által készített felmérésből.

Rod Rohrich, a központ plasztikai sebészetének főorvosa, a tanulmány egyik szerzője szerint a Dysport biztonságos és hatékony a ráncok ellen, azonban adagolását az arc izomtömegének különbözősége miatt egyénre kell szabni. A szer nőkben hatékonyabb, afroamerikai páciensek esetében hosszabban és jobban hat, azonban 65 év felett csökken a hatékonyság.

Az FDA által jóváhagyott vizsgálatban 816 páciens vett részt 27 amerikai centrumban, valamennyiüknek Dysportot vagy placebót fecskendeztek be az arc öt pontján különböző mennyiségekben. Ezután a résztvevők 14 napig naplót vezettek tüneteikről, továbbá független vizsgálók öt hónap alatt hat alkalommal értékelték az eredményeket.

A szert kapott pácienseknél saját bevallásuk szerint 87 százalékában csökkentek a ráncok, míg a kontrollcsoportban csak 5 százalékkal (külső értékelők szerint ez 85, illetve 3 százalék volt). A Dysport akár 24 óra alatt kifejtette hatását, az átlag négy nap volt. A legkisebb arcizom-tömeggel rendelkezőknél tapasztalták a legerősebb választ, a legnagyobb arcizomtömeg esetén pedig a leggyengébbet.  „A ráncokat létrehozó izmok mérete és használata egyénenként különbözik, ezért a páciens arca alapján kell egyénre szabni a kezelést” – mondta el Rohrich.

A tanulmány a Plastic and Reconstructive Surgery folyóirat honlapján olvasható, nyomtatásban is hamarosan megjelenik.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.