2009. július. 10. 10:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 10. 10:49 Plázs

Hogyan válasszunk napszemüveget?

Ha az atmoszféra ózontartalma egy százalékkal csökken, az UVB-sugárzás két százalékkal nő. A kutatók által végzett számítás – többek között – azt is jelzi, hogy egyre veszélyesebb lesz a napon tartózkodni, mert egyre több lesz a bőrt és a szemet érintő megbetegedések száma. Szürkehályog, retinagyulladás, rosszindulatú elváltozások, a szem környéki bőr korai elöregedése – ijesztgetésnek talán ennyi is elég a túl sok napfény káros hatásaiból.

„A szem maga is védekezik, a szaruhártya kiszűri a károsító sugarak egy részét, ám ha hosszan tartó UV-hatás éri, gyulladás alakulhat ki. Aki vízparton tölti a szabadságát, ne feledje, hogy a víz által visszavert fényben igen magas az UV-szint. Ha nem vigyázunk, könnyezve, fájdalmas pislogással leszünk kénytelenek eltölteni egy-két napot. Súlyosabb esetekben kúszóhártya is keletkezhet a szemen – ez a kötőhártya megvastagodásának távolabbi következménye – és látásromlás is bekövetkezhet” – hívja fel a figyelmet Kabai Magdolna szemész szakorvos, hogy milyen károsodások érhetik a szemünket, ha védelem nélkül hagyjuk.

Ám a szemet károsító hatások között nem csupán a nap fénye okozhat gondot, az infravörös fény sem veszélytelen, sőt. Az infravörös sugárzásnak hőhatása van, ettől sérülhet és gyulladhat be a szem. Szigorúan tilos belenézni az infralámpába, de minden, meleg fényű fényforrás – még a közönséges villanykörte is – tartalmaz infravörös hullámhosszú sugarakat. Persze ez elenyésző, de akkor sem szerencsés hosszasan a lámpa fényébe nézni. Ugyanilyen károsító a monitor, a neon hideg fénye, mert hosszú időn át, alattomosan meríti ki az idegsejteket. Ráadásul nem okoz a vizsgáló által látható vagy műszerrel mérhető elváltozást, csak a páciens panaszkodik, hogy fáradékony, zavarja a fény, gyengébb megvilágításban viszont rosszabbul lát” – hívja fel a figyelmet Kabai, aki azt tanácsolja, hogy aki kénytelen sokat monitor előtt, vagy neonfényben dolgozni, az legalább szabadidejében legyen minél többet a szabadban, természetes fényben.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.