Hogyan menthetik meg életünket a halak?
Magyarország az egyik legkevesebb, fejenként évi 2-3 kilogrammnyi halat fogyasztó ország a világon. A halak elsősorban az ünnepekhez kötődnek nálunk, pedig kívánatos lenne nagyobb mennyiségben és gyakrabban fogyasztani. De miért is előnyös az omega-3 zsírsavakat tartalmazó tengeri halak fogyasztása? Meggyőző érvek.
A kémiai szerkezet nagymértékben meghatározza a zsírok tulajdonságait, így az egészségre gyakorolt hatásukat is. Elsősorban az esszenciális zsírsavak rendszeres beviteléről kell gondoskodni, mert ezek nélkülözhetetlenek a szervezet normális működéséhez, de csak táplálékok útján juthatunk hozzájuk. Ilyenek az omega-6 csoportba tartozó linolsav és a belőle származó arachidonsav, valamint az omega-3 csoportba tartozó alfa-linolénsav és a belőle kialakuló eikozapentaénsav (EPA) és dokozahexaénsav (DHA). Az omega-6: omega-3 zsírsavak ajánlott aránya 5:1, legfeljebb 10:1, ezzel szemben a hazai átlagétrendet az omega-6 zsírsavak túlzott bevitele és az omega-3 zsírsavak hiánya miatt kedvezőtlen 25:1 arány jellemzi. Ennek hátterében az alacsony halfogyasztás, valamint a napraforgóolaj és a belőle készült margarinok csaknem kizárólagos fogyasztása áll.
Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztásának kedvező élettani hatásai
1. Nem leszünk szívbajosok. Omega-3 zsírsavakkal sokat tehetünk a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséért, mivel csökkentik a gyulladásos folyamatok érfal-károsító hatását, kismértékben csökkentik a vérnyomást, a koleszterin- és trigliceridszintet, gátolják az érfalra felrakódó érelmeszesedést megelőző plakkok kialakulását, védik az érbelhártya épségét, javítják az érfal funkciót, szabályozzák a szívritmust, csökkentik a vér viszkozitását, gátolják a véralvadást és a vérlemezkék összecsapzódását, csökkentik a vérrögök (trombózis) kialakulásának veszélyét, a stroke (szélütés) vagy szívinfarktus kockázatát.
A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.