2009. június. 30. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 30. 13:38 Plázs

Új módszerrel pusztíthatják a rákos sejteket

Készek a humán próbák megkezdésére ausztrál kutatók az általuk kifejlesztett rákterápiával, amelyben átalakított baktériumból előállított nanosejtekkel hatolnak be a rákos sejtbe, majd egy másik nanosejttel szállított kemoterápiás szerrel támadják meg a célpontot - közölte a brit Nature Biotechnology szakfolyóirat hétfőn.

A kutatók szerint az új eljárás segítségével a rákbetegek akár külső páciensként is megkaphatják a kezelést, nem szükséges kórházban feküdniük a kemoterápia idején, elég hetente egy-két alkalommal rövid időre megjelenniük.
   
Himanshu Brahmbhatt, a módszert kidolgozó biotechnológiai cég munkatársa elmondta, hogy nem csupán olcsóbb lenne az új kezelés, de kevesebb szert is alkalmazna, és jóval kevesebb mellékhatással járna. Így ugyanis a gyógyszerek közvetlenül a rákos sejteket támadják meg, és nem tesznek kárt a környező szövetek egészséges sejtjeiben, ami a hagyományos kemoterápia egyik legkomolyabb mellékhatása.
   
A kutatók már öt éve dolgoznak a rákellenes nanosejtek alkalmazásán. Brahmbhatt szerint a legutóbbi változat egérkísérletekben 100 százalékosan hatékonynak bizonyult olyan ráktípusokra is, amelyek a hagyományos kemoterápiával szemben ellenállók voltak.
   
Az új eljárásban a rákos sejtek elleni támadás első lépéseként áttörik a rezisztenciát, megakadályozzák a sejt ellenállását, eztán juttatják belsejébe a "valódi" daganatellenes szert. Mindezt több hullámban végzik, és érdekes módon a rákos sejtek minden újabb támadási hullámnak megadják magukat, ezáltal akár többféle szerrel is elboríthatják azokat.
   
A "trójai faló" típusú sejteken alapuló rákterápiát még az idén tesztelni kezdik három melbourne-i kórházban előrehaladott állapotú rákos pácienseken.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.