Milyen állapotban van az emésztőrendszerünk?
Országos felmérés készül emésztőrendszerünk állapotáról. Az emésztőrendszer egészsége kulcsfontosságú, nem megfelelő működése kedvezőtlenül befolyásolhatja közérzetünket, és hosszú távon komolyabb következményekkel is járhat.
Bélrendszerünk felülete, ha kiterítenénk, körülbelül százszor lenne nagyobb, mint a bőrünké, tehát ez szervezetünknek azon része, amely leginkább kapcsolatba kerül a testünkön kívüli világ hatásaival – de talán mégsem mindig szentelünk elég figyelmet neki. Fontos tudni, hogy az emésztési jellegű problémák nagy része megelőzhető lenne megfelelő és kiegyensúlyozott táplálkozással és étkezési szokásokkal.
Magyarországon megközelítőleg 4 millió ember vélekedik úgy (a felnőttek 64 százaléka), hogy van valamilyen emésztési jellegű problémája. Ezek a kellemetlenségek nagyobb mértékben érintik a nőket, 71 százalékuk számolt be időszakos problémáról.
A probléma feltérképezése és a téma fontosságának hangsúlyozása érdekében országos kampány indult. Az érdeklődők május 4-től, az interneten vagy a Tegyen Ön is emésztőrendszere egészségéért! elnevezésű program hétvégi állomásain tölthetik ki azt a kérdőívet, amelynek alapján kiderül, mennyire vagyunk egészségesek.
Az emberi bélcsatorna 30 méter hosszú óriásmodellje Drezdában © MTI/EPA/Ralf Hirschberger |
Sokan azt gondolják, hogy ezekkel a kellemetlenségekkel - mint például a székrekedés, felfúvódás - együtt kell élni, pedig ez nem mindig van így. Életmódunkkal és táplálkozásunkkal ugyanis sokat tehetünk emésztőrendszerünk egészségéért. ”Figyeljünk a rostfogyasztásra, ezért fogyasszunk naponta többször friss gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret, pékárut. Igyunk naponta 1,5-2 liter folyadékot (nyáron, nagy melegben többet is) és minden nap együnk probiotikus tejtermékeket, mert ezek segítik egyensúlyban tartani bélflóránkat” – tanácsolja Antal Emese dietetikus, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) elnöke.