2009. március. 04. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 04. 14:30 Plázs

Havasi gyopárral az érelmeszesedés ellen

Új hatóanyag javíthatja a szívkoszorú áthidaló műtétek (bypass) tartósságát. A havasi gyopár gyökeréből innsbrucki kutatóknak sikerült olyan hatóanyagot kinyerniük, amely forradalmasíthatja az érrendszeri megbetegedések kezelését - írta a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.

Az ötlet már szabadalmaztatás alatt van, és tovább kívánják fejleszteni, hogy piacra kerülhessen.  A projektet az osztrák gazdasági minisztérium százharmincezer euróval (40 millió forint) támogatja. 
   
Az innsbrucki egyetem gyógyszerészeti intézetének gyógynövényekkel foglalkozó részlegén Hermann Stuppner kutatótársaival a legkorszerűbb fitokémiai módszerekkel kutat olyan természetes anyagok után, amelyek gyógyászati célt szolgálhatnak. Különös figyelmet szentelnek ezen belül az osztrák és az ázsiai népi gyógyászat hagyományos gyógynövényeinek. 
   
Sejttenyészetek elemzésénél a havasi gyopár egyik alkotóeleme, a leoligin hatékonyan akadályozta meg a véredények belső falának megvastagodását. A véredények falának megvastagodása az egyik legfőbb okozója a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, és az érelmeszesedés, a nyugati világ leggyakoribb halálokának előfutára. Az ereken történő sebészeti beavatkozások, mint például a bypass műtéteknél is döntő szerepet játszanak ezek a megvastagodások. Az innsbrucki kutatócsoport eredményeit egereken végzett vizsgálatokkal tudta igazolni.
   
A leoligin egyedülálló képessége révén a véna-bypass műtéteknél az érfal nem kívánatos megvastagodását felére sikerült csökkenteni a kezeletlen egerekhez képest. A természetes anyagot az teszi egyedülállóvá, hogy az eddig alkalmazott gyógyszerekkel ellentétben nem támadja meg az ér belső falát, és a már létező megvastagodások mértékét is csökkenti.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.