Plázs travelline.hu 2009. február. 17. 10:45

Mindenki gyanús - Az ópium és az aknák országa

"A Travellingband ezúttal nem kissé extrém helyről jelentkezik.

Wikimedia (Creative Commons)
"A Travellingband ezúttal nem kissé extrém helyről jelentkezik. Ferenc jóvoltából – aki amúgy katonaként szolgál az országban - igen exkluzív információk jönnek egyenesen Afganisztánból, Pul-e-khumri vidékéről. Vigyázat, fél méteres hó, porvihar, tálibok és ópium jön. Igazi extrém utazásban lehet részük!
Pul-e-khumri nagyjából 200 kilométerre van Kabultól, északra. Azonban nem könnyű tájékozódni az afganisztáni tájon. Hegy hegyet ér, a városok a völgyekben találhatók, többségében a kopár sziklák, és homok a jellemző. Növényzet csak azokon a részeken található, ahol valamilyen formában van víz. Nem olyan barátságos a hely, mert alevegőben szinte az év minden szakában terjeng a por. Ezért még teljesen szélcsendben is, ezért hiába van fent az ember egy ezer méteres hegytetőn, nem nagyok a látótávolságok.

Afganisztánban szinte minden fele a hegyeket lehet látni. „Borzasztó szélsőséges egy ország ez,mert pl. némely járásba csak egy út vezet, az is egy kiszáradt folyómederben, ami az év 80 százalékában száraz, majd tavasszal, amikor elolvad a hegyekben a hó, hihetetlen módon kiárad, s mindent elpusztít, ami az útjába kerül.  
Wikimedia (Creative Commons)

Európai szemmel a nyár borzasztóan meleg. A levegő páratartalma szinte nulla, a nappali hőmérséklet akár 52-57 fok is lehet. Kalap, kendő, vagy sapka nélkül nem ajánlatos járkálni. A tél viszont nagyon hideg,-15-töl -22-ig is képes lemenni a hőmérséklet, és 20-50 cm es hó is előfordul.
A tél itt igen későn kezdődik, kb. december elejétől, és maximum március elejéig tart. Akkor hirtelen elkezd a hőfok növekedni.
Hogy a fíling kellemesebb legyen, néha vannak porviharok, homokviharok is, amelyek egyik pillanatról a másira keletkezhetnek.

Az élet itt, nekünk, európaiaknak, nagyon furcsa. Sajnos az emberi életnek nincs értéke. Tényleg semmi. Vannak ugye öngyilkos merénylők, és ha netán az utcán meghal néhány ember, pár percig mindenki nézelődik, hogy mi történt, majd megy tovább a dolgára mindenki.

Afganisztánban a napi átlag jövedelem 1 dollár. Azaz havonta harminc. Ezért a helyieknek sajnos nehéz a megélhetés, és munkanélküliség miatt, képesek eladni a gyerekeiket, akikért 200-300dollárt is adnak a tálib ellenállók. A háború igazából az ország déli részén van, az amerikaiak, és az angolok ellen, de itt is érezni a hatását. Vannak merényletek, kézifegyveres és rakétás támadások, az utak burkolatára és mellé telepített bombák, amik távirányítóról robbanak. A legrosszabb, hogy kábé 10 éves kortól gyanúsak a helyiek,nem lehet tudni ki melyik táborba tartozik, mi várható tőlük..."

A teljes cikk a Travellingband.blog.hu oldalon olvasható.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.