2009. január. 26. 01:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 26. 01:06 Plázs

Milyen betegségekre hajlamosít az ülőmunka?

Minden harmadik embert érint az a vénás betegség, amelynek alapvetően a két lábon járás az oka. Ha ehhez még egyéb civilizációs ártalmak is kapcsolódnak – ülőmunka, egészségtelen életmód, elhízás – tetézve mindezeket a genetikai örökséggel, máris készen van a visszeresség receptje. Mivel a hajlam örökletesen meghatározott – még az is, melyik lábon alakul ki a visszér -, ezért megelőzni nem igazán lehet. Ha már kialakult, visszafordíthatatlan, ám az előrehaladást lelassíthatjuk.

Az elhanyagolt visszérbetegségnek különböző szövődményei lehetnek: ilyen a bőr barnás elszíneződése, viszketése, ekcémás jellegű elváltozása, de bizonyos esetekben, fekély, krónikus vénás elégtelenség és trombózis is kialakulhat. Ez utóbbi esetben különbséget kell tenni a felületi vénák gyulladása, illetve a mélyebb eret érintő trombózis között, ugyanis míg az első nem, a második eset akár életveszélyes is lehet. Ez akkor következhet be, mikor a vénában kialakult és az ér falához tapadt vérrög egy része leszakad és elsodródik a vérárammal, s nagy valószínűséggel a tüdőverőerek valamelyikében zárja el a véráramlást. Ez az állapot a tüdőembólia, ami halálos is lehet.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.