Már a karácsonyfa állítása is német szokás és egészen...
Már a karácsonyfa állítása is német szokás és egészen régre nyúlik vissza. 781-ben Szent Bonifác Britanniából Germániába utazott, hogy megtérítse a pogányokat. Az egyik város határában kivágta a szent tölgyet, mire a helyiek éktelen haragra gerjedtek. Hogy lecsillapítsa őket, fenyőt ültetett a helyébe, gyertyákkal, színesre festett dióval ékesítette fel. Azt mondta, ez a fa jelképezi az új, a keresztény hitet, a mécsesek és gyertyák tüze pedig a megvilágosító isteni fényt. Így olvasztotta magába a keresztény egyház a pogány tűzszertartásokat is. A XII. századra terjedt el Európa-szerte a karácsonyfa állítása, ám ekkor még a mennyezetről lógatták be a fát, fejjel lefelé. Az első, díszített fenyőfáról 1510-ben emlékeznek meg a krónikák.
Az ajándékozás szokása is csaknem kétezer éves: az egyház szerint emlékeztet a kisdedet meglátogató és ajándékokat hozó Napkeleti bölcsekre, akik aranyat, mirhát és tömjént hoztak magukkal. A karácsonyi dalok éneklését arra vezették vissza, amikor az angyalok énekkel tudatták a világgal, hogy megszületett a kis Jézus. Eleinte csak a papok énekeltek, később az emberek a templom előtt, majd otthonukban is énekelték a karácsonyi dalokat.
Németországban a legnagyobb karácsonyi vásár egyben a legrégibb is: Nürnbergben 1545 óta tartják számon a krónikák, de van, aki ennél régebbre datálja. A XVI.században a mai Németország területén mindenütt elterjedtek a decemberi vásárok, mert ott ajándékot, díszeket, de élelmet és praktikus holmikat is lehetett venni a télre. Ma is a nürnbergi a leghíresebb: németek és külföldiek a világ minden tájáról sereglenek ide Advent kezdetétől (idén november 28-tól) egészen Szentestéig. A hatalmas, több utcát és teret is magában foglaló vásár mindig zsúfolt, hétvégeken egy tűt sem lehet leejteni. Leghangulatosabb része a gyerekek birodalma: itt kétszintes körhinta, ringlispíl, gőzmozdony vezette kisvonat, óriáskerék és más szórakozás is várja a kicsiket.
Nyitva nov. 28-tól dec. 24-ig, 10.30-20.00 h között. www.nuernberg.de
Igazi, mesébe, vagy képeskönyvbe kívánkozó a táj és a kulisszák egy másik bajor településen, Rothenburg ob der Tauberben. A bájos városkában egész évben a karácsonyt ünneplik. Itt van a világ legnagyobb karácsonyi boltja, ez a helyiség a német karácsonyi tradíciók fővárosa. Öt egybenyitott házban nyílt meg a „Karácsonyi falu”, amely egy hatalmas, 1000 nm-es csarnok, és a tipikus frank piactereket idézi. A bejáratot egy ember nagyságú, fa diótörő figura őrzi. Kapni itt fenyőfadíszeket üvegből, fémből, szalmából és fából, a hagyományos faragott fa figurákat, gyertyákat és gyertyatartókat tonnaszám, karácsonyi motívumokkal díszített terítőt, szalvétát, kötényt, törülközőt, de mindenek előtt játékokat, főként fából. A városka Advent idején ölti fel ünnepi ruháját, az utcákat, házakat fényfüzérekkel világítják meg, a tereken álló fenyőket is gazdagon feldíszítik.
Nyitva nov. 28-tól dec. 23-ig, 11.00-19.00 h között. www.rothenburg.de
A széljárta Északi-tenger partján egyedülálló a karácsonyi hangulat. Van olyan település, ahol a strand fövenyén tartják a karácsonyi vásárt (Wilhelmshaven), másutt úszó szigeten (Emden). Osnabrückben a világ legnagyobb, hatméteres működő diótörő figurában gyönyörködhetnek a legkisebbek, míg Oldenburgban a kastélyt egyetlen hatalmas adventi kalendáriummá változtatják át erre az időre. Történelmi díszletek közt zajlik az év végi vásár Göttingenben és még nyolc helyen; a karácsony megszállottjai szervezett vásár-túrán vehetnek részt a kilenc városban. Favázas gerendás középkori házak, pompás barokk homlokzatok, gótikus, vöröstéglás tornyok közé települnek ki az árusok, a levegőt fűszeres forralt bor és fahéjas pirított mandula illata tölti be.
Észak fővárosában, Hamburgban történelmi, hagyományos, és Haza-módon is lehet készülni az ünnepre. Hamburgban rendezik a legtöbb karácsonyi vásárt, szám szerint 11-et. A legnagyobb és legszebb az impozáns Városháza előtt található. Itt állítják fel a hagyományos, színesre festett cirkuszi körhintát, de cukorkakészítők, játékkészítők, fafaragók, kézművesek, népi iparművészek, cukrászok is kiállítják portékájukat. A „puncskonyhákban” puncson kívül forralt bort, grogot, és a kalózok állítólagos italát, a narancsos bólét is mérik, de mézes puszedli, törökméz és más finomságok is kaphatóak. A közeli Lübeck világhírű marcipánjának külön standok dukálnak, fogy is a mandulából és porcukorból gyúrt, arany papírba csomagolt csemege mázsaszám. Vásárlás nélkül lehetetlen megúszni, de az is élvezi, aki csak bámészkodik az ünnepélyesen kivilágított tereken, utcákon. A város ünnepélyes hangulatát a legjobban a vízről lehet élvezni: az Alsteren ebben az időszakban mesehajók közlekednek. Mindenütt zene szól, a karácsonyi dalok a hangszórókból is áradnak, de aki másfajta muzsikára vágyik, annak sem nélkülöznie: minden este más musicalt tűznek műsorra a színházak.
Nyitva nov. 24-től dec. 23-ig, 11.00-21.00 h között. www.hamburg-tourismus.de
Stuttgart az adventi időszakban egy hónapra ünnepi ruhát ölt. A régi kastély udvara középkori hangulatot áraszt: kézművesek, vásározók, mutatványosok lepik el nap mint nap. A csodásan feldíszített fabódékban forralt bort, sült kolbászt, és a sváb specialitást, a hagymás-sajtos nokedlit árulják. Kifejezetten helyi és szezonális különlegesség a mesében is megénekelt Hutzelbrot, a sötét színű, aszalt körtével, fügével és mazsolával gazdagon megrakott gyümölcskenyér.
Nyitva nov. 26-től dec. 23-ig, 11.00-21.00 h között. www.stuttgart-tourist.de
Stuttgarttól nem messze, a Fekete-erdőben karácsonytól újévig csodás mesevilág tárul a látogatók elé. A tribergi vízesés ilyenkor jéggé fagy, amit félmillió színes égővel világítanak meg. A látvány lélegzetelállító. A hihetetlen, valódi „díszlet” előtt énekesek, színészek szórakoztatják a nagyérdeműt, este pedig tűznyelők, tűztáncosok ejtik ámulatba a nézőket.
Nyitva dec. 25-től dec. 30-ig, 14.00-21.00 h között. www.triberger-weihnachtszauber.de