"Tegnap értünk haza az egyhetes útról.
"Tegnap értünk haza az egyhetes útról. Nagyobb hajóval gyakoroltunk, mint amilyennel a Földet szeretnénk megkerülni, nagyon tanulságos volt. Elsősorban a navigációt gyakoroltuk és a csapatmunkát erősítettük" - árulta el Légrádi Márk, a terv ötletgazdája.
A fiatalok a hajóúttal szeretnék felhívni a figyelmet a környezettudatos magatartásra és a fogyatékos emberekre, akik ugyanúgy képesek részt venni és helytállni egy ilyen nagyszabású vállalkozásban, mint ép társaik. Céljaikat maguk úgy képviselik, hogy az úton a hajón lévő elektromos tárgyakat, kényelmi eszközöket a természet erejéből nyert energiával fogják használni. A földkerülésen a két ép fiatal, Szilágyi Krisztina és Légrádi Márk mellett a mozgássérült Kézdi Réka is részt vesz, aki 1992 óta vitorlázik.
Légrádi Márk 17 éve foglalkozik vitorlásoktatással, mindkét lány a tanítványa. Kézdi Rékával a Balatonon már kipróbálta milyen kikötés nélkül vitorlázni, 25 napot töltöttek a tavon júliusban. Szilágyi Krisztina később csatlakozott a kétfős csapathoz, bár korábban is dolgozott velük, hiszen ő látta el a kommunikációs feladatokat. A hajóút honlapján arról számol be, hogy azért vesz részt a földkerülésben, mert szeretné magát mélyebben megismerni, továbbá fontosnak tartja azt a célt is, amelyre ezzel az akcióval felhívhatják az emberek figyelmét.
Az indulásig már nincs sok idő, mindössze két és fél hét, ám még nincs meg a hajó. Légrádi Márk elmondta: egy Beneteau First 40.7 típusú vitorlással szeretne elindulni a földkörüli útra. Több hajót is megnézett, de még nem talált megfelelőt.
A ruhák, élelmiszerek, tárgyi eszközök biztosítottak, de anyagi támogatókat még várnak a fiatalok. Légrádi Márk szerint ha jól tudnak haladni, 160 nap alatt meg tudják kerülni a Földet kikötés nélkül, de azért a készletezésnél inkább 200 napot számolnak. Útjuk az interneten is nyomon követhető a www.foldkerules.hu című honlapon.
MTI