Biztonságos-e a HPV-vakcina?
A HPV elleni vakcina ismét az újságok címlapjára került Amerikában - ám ezúttal a mellékhatások és a biztonsági megfontolások miatt. Biztonságos-e az oltás, érdemes-e beoltatni a gyermekeiket a szülőknek? – teszik fel a kérdést amerikai szakértők.
2007 januárjától a HPV-elleni oltás szerepel az amerikai védőoltási naptárban, 11-12 éves lányoknak ajánlják beadását. Világszerte 26 millió adag vakcinát hoztak forgalomba, és a gyógyszergyártó becslése alapján körülbelül 8 millió amerikai nő kapta meg az első adagot. Az oltás a humán papillomavírus 4 altípusa ellen ad védettséget, amelyek a méhnyakrákok többségéért felelősek. Az amerikai élelmiszer- és gyógyszer-engedélyezési hivatal (FDA) 11 ezer személyen végzett kipróbálási vizsgálat eredményei alapján adta ki a forgalomba hozatali engedélyt. A vizsgálat alatt tapasztalt mellékhatások többnyire enyhe vagy mérsékelt reakciók voltak, mint például az oltás helyén jelentkező enyhe fájdalom. A megfigyelt enyhe mellékhatások bármely oltással kapcsolatban előfordulnak, bár a HPV-vakcina esetében ezek kicsit kellemetlenebbek tűnnek.
A forgalmazás megkezdése óta az amerikai közegészségügyi hatóságok (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) és az FDA 7802 oltási akcióról kaptak jelentést, amelyből 15 végződött halállal, és 31 esetben jelentettek Guillain-Barre szindrómát, ami egy bénulást okozó autoimmun betegség. „A rendelkezésre álló adatok alapján nem dönthető el, hogy az oltóanyag felelős-e a kialakult mellékhatásokért” - mondta John Iskander, a CDC védőoltás biztonságért felelős igazgatója. A súlyos mellékhatásokkal járó esetek száma körülbelül fele a védőoltásoknál megfigyelhető átlagos értéknek. Tíz halállal végződő esetben nem sikerült az oltás okozati szerepét felderíteni, a további 5 esetben pedig nem állt rendelkezésre elegendő információ. A gyártó tájékoztatása szerint folyamatosan nyomon követi ezeket a jelentéseket. A gyártó szerint ezek nem bizonyítják az ok okozati összefüggéseket.
Ezzel egyetért Karen Smith-McCune, a Kalifornia Egyetem nőgyógyászai klinikájának docense is, aki társszerzője a The New England Journal of Medicine című lap májusi számában megjelent közleménynek, melyben némi óvatosságra int a hasznos, és minden bizonnyal biztonságos vakcinával kapcsolatban. A szakértő azonban úgy döntött, megvárja a III-as fázisú klinikai vizsgálat végeredményét, mielőtt beoltatja lányait. „A szóban forgó vizsgálat eredményeit már elküldtük a CDC tanácsadó bizottságának” - közölte a gyártó szóvivője, Amy Rose – „az év folyamán pedig tervezzük az adatok közzétételét is.”
Iskander doktor azt ajánlja a szülőknek, hogy nézzék meg a CDC állásfoglalását az oltással kapcsolatban. Úgy látja, hogy az engedélyezés óta eltelt két év óta tartó folyamatos követés elegendő biztosíték lehet. A szakember saját klinikai gyakorlatában alkalmazza az oltást. Véleménye szerint sem az orvosoknak, sem a pácienseknek nem kellene megalapozatlan félelmek alapján meghozniuk döntéseiket.