Megtalálták a HPV vírus gyenge pontját
A legtöbb méhnyakrákos megbetegedésért felelős vírus egyik komoly gyengeségét tárták fel nemrég kutatók, így új távlatok nyíltak a betegség kezelésében.
A humán papillomavírus (HPV) számos rákbetegség kialakulásával kapcsolatba hozható, neve mégis leggyakrabban a méhnyakrákkal kapcsolatban merül fel. A vírus számos védekező és rejtőzködő mechanizmusa révén képes az életben maradásra. A Leedsi Egyetem kutatói szerint a vírus egyik ilyen mechanizmusa különösen sérülékeny, és a jövőbeni terápiás kezelések kidolgozása során ezt szeretnék kihasználni.
A vírusok sejtekbe való bejutásuk során a saját növekedésüket és szaporodásukat serkentő fehérjéket termelnek, a szervezet immunrendszere pedig normális esetben ezeket a fehérjéket támadja meg és pusztítja el.
"A HPV az E7 fehérjét használja, hogy elrejtőzzön a szervezet immunreakciókért felelős T sejtjei elől - magyarázza Graham Cook, a Leedsi Molekuláris Gyógyászati Intézet kutatója - Így a már fertőzött sejteket az immunrendszer nem észleli."
A T sejtek normális esetben képesek felismerni és elpusztítani az idegen molekulákat - nyilatkozta Eric Blair, az egyetem biológiai tudományokért felelős professzora. A HPV azonban az E7 fehérje segítségével képes megkerülni ezeket az immunreakciókat. A jövőben tehát olyan gyógyszereket és eljárásokat kell kifejlesztenünk, amelyek kiiktatják ezt a fehérjét, így a vírus védtelen lesz a szervezet immunrendszerével szemben - jelentette ki a professzor.
Az új felfedezés segítségével a tudósok remélik, új terápiás gyógymódokat dolgozhatnak ki a méhnyakrák ellen. "A humán papillomavírus igen összetett kórokozó, és még csak most kezdjük igazán megérteni a működési mechanizmusait. Ennek ellenére reméljük, hogy hamarosan sikerrel vehetjük fel a harcot a vírussal, és az általa okozott betegségekkel" - nyilatkozta a Yorkshire Rákkutató Központ vezetője, Elaine King.