HPV-vírus: hogyan előzzük meg a fertőzést?
A Humán Papillómavírus (HPV) az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő kórokozó, a szexuálisan aktívak nyolcvan százaléka találkozik élete során a vírussal. A HPV-teszt már Magyarországon is elérhető legtöbb szakrendelőben.
A Humán Papillómavírusnak (HPV) közel száz típusa ismert, amelynek körülbelül fele nemi úton terjed. A HPV alacsony kockázatú típusai a genitális területet fertőzi meg szemölcsöket okozva, míg a magas kockázatú változatai abnormális sejtelváltozást okozhatnak a férfiak végbelében vagy péniszében. Utóbbiak a nőkre is veszélyesek, hiszen ezek felelnek a méhnyakrák kialakulásáért is - írja a Weborvos.hu
Veszélyes a gyakori partnercsere © Bánkuti András |
A becslések szerint a szexuálisan aktív népesség közel 80 százaléka találkozik élete során a HPV-vel; aki szexuális kapcsolatot létesít, ki van téve a fertőzésnek. A HPV-vel fertőzött nőknek csupán kis százalékánál, a férfiak között elenyésző számban alakul ki olyan elváltozás, amelyek kimutathatók, vagy amely kezelést igényel. Az esetek többségében az immunrendszer magától legyőzi a kórokozót, csak a tartós azonos típussal való fertőződés jelent kockázatot. A HPV által okozott tünetekre, például a sejtelváltozásra vagy a genitális szemölcsökre különböző terápiás beavatkozások léteznek, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Aki pedig meg akar győződni arról, hogy fertőzött-e vagy sem, annak HPV-tesztet ajánljuk, amely a legtöbb szakrendelőben hozzáférhető.
Ha a férfi fertőzött feltehetően a partnere is az, a vírus ugyanis tünetmentesen is fertőz. Azok a partnerek, akik csak egymással élnek nemi életet, valószínűleg nem adogatják oda-vissza ugyanazt a vírust. Ha a kórokozót a szervezet legyőzi, az immunrendszer emlékszik a fertőző HPV-típusra, és meggátolja az azonos fajtával való újbóli fertőzést. Mivel azonban a HPV-nek számos eltérő változata van, az egyikkel szembeni immunitás kialakulása nem nyújt védelmet egy újabb, másik típussal való fertőzéssel szemben.