2008. július. 02. 14:48 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 23. 14:29 Plázs

Otthonszülés: megígérték, mégsincs törvény

Az ígéretekkel ellentétben mégsem lépett hatályba rendelkezés július 1-jével az otthonszülés szabályozásáról. Az MTI úgy tudja, az egészségügyi tárcánál továbbra is dolgoznak a szabályozáson.

Horváth Ágnes volt egészségügyi miniszter korábban több egyeztetést is folytatott az otthonszülés lehetséges szabályozásairól és azt ígérte, július elejével hatályba léphet a rendelkezés. Az otthonszülés jogi hátterének rendezése tavaly novemberben kezdődött a tárcánál, az Egészségügyi Minisztérium háromszintű szabályozásra készült (törvény, kormányrendelet, miniszteri rendelet). A korábbi elképzelés szerint az anya választhatna, hogy szülésznő vagy szülész-nőgyógyász szakorvos legyen jelen gyermeke világra jötténél, illetve a kórházat értesíteni kell arról, hogy a szülés megindult.
 
A kormányrendelet az intézményen kívüli szülés részletes szabályait tartalmazta volna. Ebben deklarálták volna, kik és milyen képesítéssel vezethetnek le otthon szülést. A miniszteri rendelet a megfelelő szakmai feltételeket rögzítené, vagyis azt, hogy milyen esetekben engedélyezhető a kórházon kívüli szülés, illetve azon eszközök listáját is tartalmazza majd, amelyek rendelkezésre kell, hogy álljanak. Addig, amíg a jogi helyzet nem rendeződik, a szakmai ajánlások az irányadóak a kórházon kívüli szülésnél.
 
Arra a kérdésére, hogy az otthonszülésről mikorra lehet jogszabály, az egészségügyi tárcánál annyit mondtak: a minisztérium vizsgálja a szabályozás szakmai és jogi lehetőségeit. A szaktárca álláspontja továbbra sem az otthon szülés megtiltása, hanem annak tárgyi és személyi feltételeinek biztosítása jogszabályi szinten.
 
Tavaly ősszel több olyan eset is történt, amikor mentők segítségét kellett kérni otthonszüléshez. Szeptemberben egy otthonszülés az újszülött halálával végződött, néhány nappal később pedig kivérzett állapotban vittek be egy anyát a kórházba.
 
Magyarországon évente 500-600 gyerek jön a világra kórházon kívül. Az ügyben az ombudsman, a szakmai szervezetek, szakorvosok és civilek is megszólaltak a közelmúltban.
 
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.