Plázs travelline.hu 2008. június. 30. 08:30

Olcsón Afrikába és még jót is teszünk közben

Afrikába azonban nem csak szafarizni lehet utazni, van másik módja is a fekete kontinens...

Afrikába azonban nem csak szafarizni lehet utazni, van másik módja is a fekete kontinens megismerésének. A humanitárius turizmus egy olyan újfajta, Magyarországon eddig nagyrészt ismeretlen változata az utazásnak, mely ötvözi az egzotikus nyaralás és a humanitárius tevékenység elemeit és ezen keresztül kínál új, minden eddiginél maradandóbb élményeket. A különleges utazások célja, hogy a tartalmas pihenés mellett az utaztató alapítvány helyi tapasztalatait és kapcsolatait felhasználva, hitelesen, közvetlenül és biztonságos körülmények között ismertessék meg az utazókkal a fekete kontinens szépségeit, az afrikai hétköznapokat.

Az ilyen típusú turistautak keretében minden résztvevő aktív módon pihenhet, és egy olyan életre szóló emberi és egyben autentikus afrikai élményben lehet része, mely a már-már sablonossá vált  és gyakran egysíkú utazásokkal szinte összehasonlíthatatlan. Az utasoknak lehetőségük nyílik arra, hogy megismerkedjenek az afrikai élet olyan területeivel és az ország olyan turisztikai látványosságaival is, amelyek egy egyszerű turista számára nem elérhetőek. A humanitárius utakra befizetett összeg egy részét közvetlenül jótékonysági projektekre és a rászorulók megsegítésére fordítják, de közvetetten az egész utazás az afrikaiakat, az alapítvány által támogatottakat segíti. Természetesen nem maradhat el néhány igazi „afrikai helyzetben” való részvétel sem. 

Anikó például, aki az Afrikáért Alapítvány szervezésében járt Kongóban, élete meghatározó fordulataként emlékszik vissza látogatására és ott látottakra, tapasztaltakra. Anikóék csoportja nem csak utazgatott, közös döntésük alapján részt vettek egy épület felújításában is, ahol megdöbbentő élményben volt részük. "Miközben betonoztunk, vakoltunk és meszeltünk,a másik helységben világrajött egy baba, és bár kétségbeesve kiabáltunk vízért, elmondták, hogy ez itt nem szokás. A legközelebbi vízvételi lehetőség 2 kilométerre volt, nagy kincs ezért számukra. Egy ingás halaskofa mérleggel lemérték a babát egy kendőben, és egy általunk adott mérőszalaggal a falu, életében először megtudta, hogy az újszülött 50 cm. Ott ugyanis nem szokás megmérni a babákat. Másnap, egy újabb baba érkezésekor, akit ráadásul egyik társunkról neveztek el Évának, hálából a segítségéért, már ők kérték a centit, és örömmel újságolták a többieknek. Elmondhatatlan és leírhatatlan érzések kerítik hatalmába ilyenkor az embert, csak álltam és bőgtem. Hónapokig lehet töltekezni egy ilyen élményből!"

Gizella, aki szintén az Afrikáért Alapítvány segítségével jutott el Afrikába, annyira jól érezte magát, hogy valamikor még vissza is szeretne menni. "A legszebb pillanatok az örömkönnyek és azok a ragyogó fekete szemek, melyeket magammal hoztam azoktól, akikkel találkoztam. Ezt egy életen át hordozza az ember és ez az amiért tervezem, hogy visszatérek hozzájuk. A legemlékezetesebb talán az volt, amikor az iskola vizesblokkjához hordtuk fel a homokot a folyóból. A gyerekek és a tanárok élőláncot alkotva kézről-kézre adták a vödröket. Úgy érzem, ez az összefogás minden közösség számára példa lehetne.”

Az alapítvány szervezésében jelenleg Kongóba és Etiópiába lehet elutazni hosszabb-rövidebb időre és az önként vállalt munka mellett szerepelnek a klasszikus afrikai programok is. Kongóban például a kenutúra, hajókirándulás a Kongó folyón, látogatás a Bonobo majom rezervátumban, törzsi ünnepség megtekintése és még egy közös főzésbe is be lehet nevezni a helyi háziasszonyoknál. Etiópiában, amely a föld legöregebb országa, a krokodilok és a vízilovak megtekintése után jöhet néhány sziklatemplom, majd az elmaradhatatlan törzsi találkozó hagyományos etióp ételekkel fűszerezve. Mindez nem kevesebb tehát, mint amit az átlagos utazási irodák ajánlanak utazási programnak, csak jóval olcsóbb és több benne az emberi jótékonyság, amire ott mindig is szükség van.

-KM-

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?