Rákot okoz a nanoszál?
Tudósok a nanotechnológia veszélyeire figyelmeztető felhívást tettek közzé kedden, miután rágcsálókon végzett kísérletek során kiderült, hogy a már kereskedelmi forgalomban használt mikroszkópos méretű hajszálvékony nanoszálak az azbeszthez hasonló károsodásokat okozhatnak.
Ken Donaldson vezetésével a skót Edinburghi Egyetem kutatói a milliméter milliomod részével megegyező vastagságú rostokat helyeztek a tüdőt, hasüreget és szívet burkoló hártya anyagára (mesothelium). A szálak az azbeszt által előidézett gyulladáshoz és hegesedéshez hasonló károsodást, úgynevezett granulómákat idéztek elő - derül ki a kutatás eredményeit bemutató tanulmányból.
A gyulladás és a granulómák jelenléte meglehetősen pontosan jelzi a mesothelioma kialakulását – mondta el az egyik társszerző, A mesothelioma az a ráktípus, amely a testüregeket bélelő hártyákat támadja meg. Ha az egereket hagytuk volna tovább élni, a rák minden bizonnyal kialakult volna a rostszálaknak megfelelő helyeken - nyilakozta Andrew Maynard társszerző az AFP-nek.
A nanoméretű szálak potenciális tüdőkárosító hatásairól már számos tanulmány beszámolt. Ez azonban az első olyan vizsgálat, amely a nanotechnológia egyik formájáról, az úgynevezett karbon nanocsövekről állapítja meg, hogy ugyanúgy károsíthatják a mesotheliumot. Az önálló atomokból és molekulákból megalkotott nanocsövek orvosi és elektronikai alkalmazása rendkívül ígéretes, különösen az új anyagok létrehozása terén.
„Még csak a kezdet kezdetén vagyunk az ilyen anyagok piaci alkalmazása tekintetében" - fogalmazott Maynard, aki szerint hat éven belül a karbon nanocsövek eladása dollármilliárdokat fog érni. „Nagyon óvatosnak kell lenni az ilyen termékek piaci bevezetése előtt, ha el akarjuk kerülni a hosszú távú károsodásokat” – szögezte le. Sürgősen ki kell vizsgálni, hogy belélegezhetők-e ezek az apró részecskék a levegőből, és hogy eljutnak-e a tüdőbe, hogy rákot okozzanak - tette hozzá.
A legnagyobb lehetséges veszély valószínűleg a munkahelyeken lesz - véli a szakember - ám a nanocsövek idővel a környezetbe is kikerülhetnek, ha az előállított termékek hulladékként a szeméttelepeken végzik. „Nincs elég bizonyítékunk, hogy haladékot kérjünk, ám a kormánynak és az iparnak sürgősen cselekednie kell a biztonság biztosítása érdekében" – fűzte még hozzá Maynard.
A brit Nature Nanotechnology online számában közzétett cikk szerint csak az úgynevezett hosszú karbon nanocsövek okoznak rákelőző elváltozásokat, a rövidek nem. További vizsgálatok szükségesek azonban a rövid nanocsövek teljes biztonságosságának tisztázására.