2008. május. 21. 16:30 Medipress Utolsó frissítés: 2008. május. 21. 16:30 Plázs

Mennyit kell várni egy műtétre?

A nem sürgős beavatkozásokra átlagban három hetet kell várniuk a betegek, ugyanakkor továbbra is a csípő- és térdprotézis-műtétek előjegyzési listája a leghosszabb.

Az Egészségbiztosítási Felügyelet által vizsgált 48 intézmény adatai szerint egy-két kirívó esettől eltekintve a várólisták hosszúsága hasonló, mint a legtöbb európai államban. A kórházak által beküldött adatokból kiderül, hogy áprilisban a gerincstabilizáló műtétekre kellett a legtöbbet várni Magyarországon, a súlyozott medián itt 343 nap volt.

A csaknem egy éves jellemző várakozás oka azonban a kórházak közötti különbségekben keresendő - mondja a felügyelet. Van ugyanis olyan intézmény – teszik hozzá -, amely csak 575 nap múlva tudja megműteni a beteget, és van olyan kórház, amely akár napokon belül elvégzi az operációt.

Hasonló helyzettel szembesülhetnek a protézisműtétekre váró betegek. A csípőprotézis-beültetésekre például jellemzően 105 napot kellett várni, ami 25 nappal kevesebb, mint tavaly év végén. A térdprotézis műtéteknél az áprilisi adatszolgáltatás szerint a várakozási idő 111 napról 137 napra nőtt.

Csökkentek a különbségek az intézmények között a szürkehályog-műtétre történő várakozásban, ha ez együtt is járt az átlagos idő kismértékű növekedésével (45 nap a tavalyi 37 nappal szemben). A többi várólistás ellátás esetében a várakozási idő mediánja 30 napnál rövidebb volt, azaz a betegek felét egy hónapon belül el tudták látni.

A felügyelet összességében arra a megállapításra jutott, hogy az átlagos várakozási idők lényegében nem változtak 2007. év végéhez képest, és továbbra is megfelelnek az európai átlagnak, ugyanakkor az egyes intézmények közötti nagymértékű eltérések továbbra is problémát jelentenek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.