Depresszió és harag veszélyezteti a fiatalokat
Elhagyni a szülői házat és saját családot alapítani túl sok lehet egyszerre. A diákéveket követően kemény időszak köszönthet a fiatalokra. Azért van egy jó hír: idővel minden jobbra fordul.
Az Albertai Egyetem új tanulmánya 600 frissen diplomázott 20-29 év közötti fiatalnál jegyzett fel mentális tüneteket az egyetemet követő 7 év során, továbbá megvizsgálták, milyen kapcsolatban van a családi ház elhagyása illetve a szülővé válás a depresszióval és haraggal.
A hét év elteltével csökkent a depressziós és agresszív esetek száma, ami a lelki egészség javulására utal. Bár a szülői ház menedék lehet a fiatal felnőttek számára, minél tovább laknak a szüleikkel, illetve minél gyakrabban térnek oda vissza, annál nagyobb valószínűséggel lesznek depressziósak.
A tanulmányból az is kiderül, hogy a fiatalabb résztvevők inkább akkor lettek depressziósak, ha egyedül kellett élniük, míg az idősebbek inkább akkor, ha a szüleikkel laktak. ”Néhány kulcsfontosságú esemény, mint például az otthonról való elköltözés rossz hatással lehet a felnövekvő fiatalokra, az átmeneti időszak hosszától függően” - állítja Nancy Galambos, az Albertai Egyetem pszichológus professzora. ˝Ha túl korán repülnek ki a fészekből, az olyan kihívásokat jelenthet, ami rossz hatással van a lelki egészségre.”
Kiderült, hogy a nők sokkal inkább hajlamosak a depresszióra és haragra, mint a férfiak, ráadásul a jelenség súlyosbodik, mikor szülővé válnak. ˝Habár alapvetően általában örülünk a gyermekáldásnak, azt tapasztaltuk, hogy a szülővé válás nagyobb fokú feszültséggel jár, különösen a nők esetében” – mondta Harvey Krahn, az Albertai Egyetem szociológiai tanszékéről. A szülővé válás új követelményrendszert támaszt a házaspárral szemben, ami bonyodalmakat okozhat, mivel egy sor más felelősségen kell megosztozniuk.