2008. február. 07. 09:24 Medipress Utolsó frissítés: 2008. február. 07. 09:24 Plázs

Riasztó adatok, tovább romlott Budapest levegője

Megint romlott a főváros levegőminősége. Az elmúlt 24 órában mért adatok alapján Budapest levegője egészségtelen, szmogriadót viszont egyelőre nem lehet elrendelni.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet legfrissebb, az elmúlt 24 órában készült felmérésének adatai riasztóak: megint romlott a főváros levegőminősége, melynek minősítése jelen pillanatban: egészségtelen. Tájékoztatásuk szerint ez leginkább a keringési betegségben szenvedőket, főleg időseket illetve a légszennyezettségre érzékeny személyeket sújtja. Ennek hatása lehet: köhögés, enyhe légúti tünetek. Az idősek, a légzőszervi betegségben szenvedők panaszai kis mértékben erősödhetnek.

Az intézet azt tanácsolja, hogy az érzékeny és beteg emberek alkalmazzanak egyéni védekezést (inhalátor használata asztmásoknál) és lehetőleg kerüljék a szabadban történő tartózkodást, az aktív testmozgást. Felhívásuk szól az egészségesekhez is: nekik is kerülni kell a szabadban hosszabb ideig tartó fizikai munkát, sporttevékenységet. Riasztó, de a gyermekeket is óvni kell a megerőltető szabadtéri tevékenységtől.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet szerint a fővárosi levegő állapotában, egészségügyi szempontból - a meteorológiai előrejelzés alapján– jelentős javulásra nem lehet számítani.

A kialakult helyzet ellenére nem lehet szmogriadót elrendelni, mivel a kéndioxid- és a szállópor-szennyezettség még nem érte el a jogszabályban meghatározott értéket. A jogszabály ugyanis elavult, jelenleg próbálják megváltoztatni - ezt már az Országos Környezetegészségügyi Intézet vezetője, Páldy Anna mondta az InfoRádióban. Most esedékes a tájékoztatási és riasztási küszöbértékek felülvizsgálata, jelenleg egyeztetnek arról az illetékesek, hogyan módosítsák azokat - közölte az intézet vezetője.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.