2007. november. 23. 11:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 23. 12:01 Plázs

Tíz elengedhetetlen szűrővizsgálat

Első nekifutásra szinte lehetetlennek tűnik nyomon követni az összes olyan szűrővizsgálatot, amelyen illene átesnünk. Összeállítottunk egy hasznos listát, amely segíthet abban, hogy jó egészségnek örvendjünk újabb egy éven át.

Első lépésként hívjuk fel a háziorvosunkat, aki kezdetnek otthon elvégezhető önvizsgálatokat javasol, majd segít elindítani a szűrővizsgálatok sorát, hogy az egészségügyi problémákra idejében – amikor még jól kezelhetők – derülhessen fény. Elképzelhető, hogy az orvos a családban előfordult betegségek vagy más rizikófaktorok miatt korábbi vagy jóval gyakoribb szűrést javasol az alábbiakhoz képest, de a legtöbb esetben irányadó lehet a lista.

Mammográfiás vizsgálat. Negyven év fölött
© Marton Szilvia
1. Vérnyomás. Tizennyolcéves kortól minden második évben érdemes elvégeztetni, ha a mért adatok megfelelőek.

2. Koleszterin. Húszéves kortól méressük, legalább ötévente.

3. Bőrrák. Húsztól negyvenéves korig minden harmadik évben. Önvizsgálattal havonta legalább egyszer ellenőrizzük, történt-e elváltozás a bőrünkön, ha igen, mutassuk meg szakembernek.

4. Cukorbetegség. Ha fennáll a betegség rizikófaktorainak valemelyike, azonnal keressük fel orvosunkat, kérjük ki tanácsát, és végeztessünk egy gyors glükóztesztet. Rizikófaktor a családban előforduló diabétesz, a terhességi cukorbaj mint kórelőzmény, a túlsúlyosság, a mozgáshiányos életmód, a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy korábbi rossz éhomi vércukorértékek is. Fokozottabban kell odafigyelnie annak, akinél policisztás ovárium szindrómát (PCOS) diagnosztizáltak. A kór neve megtévesztő, nőgyógyászati betegségre utal, ám a petefészkek elváltozása csak egy része ennek a sok szervet érintő, alapvetően belgyógyászati-endokrinológiai betegségnek. Megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezet.
 
5. Mellvizsgálat.  Senki sem ismeri jobban a testünket, mint mi magunk, ezért a nők vizsgálják át alaposan a mellüket minden hónapban az esetleges rendellenességek felismerése miatt. Ha nem vagyunk biztosak abban, mit találtunk, mindenképpen nézessük meg, van-e ok aggódni. Évenként szakorvos által végzett mellvizsgálat ajánlott, negyven év fölött pedig minden évben be kell jelentkezni mammográfiás vizsgálatra.

6. Méhnyakrák. Kenetminta szükséges a méhnyakrák megelőzése érdekében; huszonegy éves kortól, vagy a szexuális élet megkezdése után mihamarabb essünk át rajta.

7. Csontsűrűség-vizsgálat. Leginkább nőknek ajánlott; érdeklődjünk orvosunknál, szükségünk van-e rá, 65 év felett pedig mindenképpen essünk át rajta.

8. Here-önvizsgálat.
A férfiak havonta ellenőrizzék mindkét herét, hogy nincs-e rajta duzzanat vagy dudor.

9. Vastagbélrák.
Ötvenéves kortól szigmoidoszkópia (a szigmabél belsejének endoszkópos vizsgáló eljárása) ajánlott ötévente, vagy fontoljuk meg a jóval alaposabb végbéltükrözést, a kolonoszkópiát tízévenként. A vizsgálatot kapcsolatba hozzák a halandóság 33 százalékos csökkenésével, ami figyelemreméltó eredmény egy ilyen könnyen elvégezhető szűrővizsgálat esetében.

10. Prosztatarák.
Az Amerikai Rákellenes Liga ajánlása szerint a digitális végbélvizsgálatot valamint a prosztataspecifikus antigén (PSA) kimutatását vérből minden ötvenes, és annál idősebb férfinél el kell végezni. Ha a családban előfordult már prosztatadaganat, negyvenéves kortól ajánlott évi rendszerességgel a szűrés.