Mellrák: szűrés vagy hosszú szenvedés?
A mellrák a nők egyik leggyakoribb betegsége, Magyarországon évente hétezer új emlőrákost fedeznek fel. Az átfogó programok ellenére is csak a nők egy része megy el a szűrésekre, ráadásul folyamatosan csökken a részvétel. Miért nem törődünk az egészségünkkel?
Ingyenes a szűrés, mégsem elég népszerű © Marton Szilvia |
Műtét, de hol? |
„Felszólítottuk az ÁNTSZ-t, dolgozza ki azokat a szabályokat, amelyek garantálják, hogy a jövőben csak olyan intézményben végezhessenek emlőműtétet, ahol annak megvannak a szakmai követelményei - mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A tárcavezető annak kapcsán beszélt erről, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) a napokban nyilvánosságra hozott adatai szerint a kórházak több mint fele nem felel meg a mellműtétekre vonatkozó szakmai előírásoknak. Eszerint csak ott lehetne ilyen műtéteket végezni, ahol az operációk száma éves szinten eléri a hetvenet. Ilyen számú beavatkozás esetén biztosítható ugyanis megfelelő tapasztalat és gyakorlat. Tavaly az ország 103 egészségügyi intézményében 8063, a tb által finanszírozott mellműtétet végeztek, ám a vizsgált kórházak közül mindössze 41 intézmény felel meg az előírásoknak; 62 kórházban a beavatkozások száma nem érte el a 70-et, 46 intézményben pedig 35-nél kevesebbszer műtöttek. |
"Az életkor alapján 1,3 millió veszélyeztetett nőről beszélhetünk, a felszólítottak 40-42 százaléka tesz eleget a meghívásnak" - árulta el a hvg.hu-nak Budai András országos szűrési koordinátor, valójában hányan mennek el a vizsgálatokra, amit kifizet helyettük az Országos Egészségügyi Pénztár. Budai doktor szerint ideális lenne, ha az érintettek legalább 70 százaléka eleget tenne a felszólításnak, hiszen az alig húszperces vizsgálat életeket ment, s menthetne még többet is. Ilyen részvételi aránynál például már 30 százalékkal lehetne csökkenteni az emlőrák áldozatait, pillanatnyilag ugyanis közel 2400-an halnak meg évente ebben a betegségben, ami nagyon sok.
Kahán Zsuzsanna szerint azonban népszerűbb a szűrés, mint azt a statisztika mutatja, sokan ugyanis nem az ÁNTSZ-szűrés keretében, hanem egyéb csatornákon - klimax-ambulanciákon vagy háziorvosi beutalóval - veszik igénybe. Ez rontja az értékelés lehetőségeit, de még mindig jobb, mint ha valaki semmilyen módon nem venné igénybe a vizsgálatot. A legfontosabb, hogy a szűrés valóban szakmailag felkészült, akkreditált szűrőcentrumban történjék - hangsúlyozza a klinikai onkológus, aki szerint az egészségtudatosságot felvilágosítással lehet segíteni, s nemcsak a szűrésre vonatkozó információkkal, hanem az elsődleges megelőzést célzó egyéb, életmódra vonatkozó neveléssel.
Mammográfia. Kiderül, ha baj van © Marton Szilvia |
Nemcsak a daganat sokféle, a betegség kiderítése is történhet többféle, pontosabban háromfajta vizsgálattal. Az egyik legegyszerűbb a tapintás révén történő, amely lehet önvizsgálat is. Húszéves kortól ajánlott az emlők havonkénti önvizsgálata, különösen az olyan családoknál, ahol a női ágon - nagymama, édesanya, testvér - a betegség már előfordult. De a rendszeres önvizsgálat esetén sem nélkülözhető az emlők orvossal történő időszakos átvizsgáltatása. Ez utóbbi a nőgyógyászati rutinvizsgálat keretén belül kérhető: húsz és negyven év között legalább három évente egyszer, negyven év fölött pedig évenként el kell végeztetni. A következő lépés mammográfia vagy az emlőultrahang: azoknál, akik még nem szültek, először csak emlőultrahangot használnak a kivizsgáláshoz, s csak gyanús elváltozás esetén végzik el a mammográfiát, illetve a mintavételt a csomóból. Ez utóbbit aspirációs biopsziának nevezik, s akkor van rá szükség, ha a mammográfia tumorgyanús elváltozást jelzett.
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy a mammográfia az egyik legnehezebb ága a röntgendiagnosztikának, a vizsgálat tökéletesen elvégezve sem nyújt teljes biztonságot: öt kezdődő tumor közül egyet nem vesznek észre, mert például nem minden szövetszerkezetű emlő alkalmas arra, hogy azon a készülék nagy biztonsággal „átlásson". Az álnegatív esetek és a gyorsan fejlődő tumortípusok miatt is fontos az, hogy a nők ne hagyjanak ki szűréseket, rendszeresen vegyenek részt a vizsgálaton, mert a többszöri megjelenéssel növelni lehet az esélyt, hogy időben felismerjék a bajt, s azonnal orvosolják.
A terápia fő válfajai - a műtéten kívül - a kemoterápia, a hormonterápia, a molekulárisan célzott gyógszerezés, illetve a sugárterápia; bármelyikről is legyen szó a beteg biztos lehet abban, hogy korszerű kezelést kap, mert óriási fejlődés történt a gyógyításban az elmúlt években - mondta Kahán Zsuzsanna. A műtétet ezekkel kiegészítve fokozható a teljes gyógyulás esélye. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy a rák valóban korai kezelésében nem feltétlenül szükséges ezeket alkalmazni. Az időben felismert daganatoknál nagy az esélye, hogy a műtét pillanatában a tumor lokális, vagyis nem terjedt szét a szervezetben. Ilyenkor a műtét vagy a kiegészítő terápia, a sugárkezelés elegendő a teljes gyógyuláshoz. Ezért is fontos, hogy hatékony szűrési rendszerben diagnosztizálják a több mint 90 százalékban gyógyítható betegséget. Így a fenti onkológiai kezeléseket csak az esetek egy részében indokolt alkalmazni.