A nőknek hasznosabb a testedzés
Egy új tanulmány segítségével megmagyarázható, miért hasznosabb a nők szívének a testedzés, mint a férfiakénak. A hím- és nőstényegereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a mérsékelt, rendszeres testgyakorlás kardiológiai változást idéz elő, amely a két nem esetében különböző.
Sebastian Brokat és kollégái, a berlini Charité kórház Szív- és Érrendszeri Kutató Központjának munkatársai több mint öt héten át edzettek hím- és nőstényegereket, majd megvizsgálták az állatok szívében beállt szerkezeti és élettani változásokat. Arra a megállapításra jutottak, hogy a rendszeres testedzésben résztvevő nőstényegerek teljesítőképességének szintje jóval magasabb lett, mint a hímeké. A hímegérhez képest a nőstény sokkal nagyobb távot, gyorsabban és hosszabb ideig futott a kerékben.
Meglepő módon a nőstényegerek szíve nagyobb és erősebb lett, mint a hímeké. Ez a fajta jótékony szívnagyobbodás vagy más néven hipertrófia gyakran fordul elő testedzésnek köszönhetően. Különbözik a patológiai értelemben vett hipertrófiától, az utóbbi ugyanis rendellenes megnagyobbodás, amely többek között visszafordítatlan szívelégtelenséghez vezethet.
A tanulmány során azt is kimutatták, hogy csak a nőstényegér esetében 20 százalékkal csökkent egy olyan fehérje mennyisége, amely általában megtalálható a szívbetegséggel küzdő emberek szervezetében. Bár további kutatásra van szükség, "a mostani felfedezés egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy megérthessük a nemek közötti eltérést a szív védelmét szolgáló fizikai tevékenységben" - mutatott rá Brokat doktor.
A Texas állambeli Austinban az Amerikai Fiziológiai Társaság támogatásával szervezett tanácskozáson ismertetett kutatási eredmények várhatóan hozzájárulhatnak a szívbetegséggel küzdő nők és férfiak hatékonyabb kezeléséhez.