Az utazás megduplázza a trombózis kockázatát
A trombózis veszélye hosszabb utazást követően akár négy héten át is fennállhat. Eddig is tudott volt, hogy azok az utasok, akik mozdulatlanul ülnek a repülőben, buszban vagy az autóban, nagyobb kockázatnak teszik ki magukat, mint azok, akik mozoghatnak - írja az ENSZ egészségügyi szervezetére (WHO) hivatkozva a Die Welt című német napilap online beszámolója.
Egy több mint négyórás utazás a veszélyes vérrögök kialakulásának kockázatát a kétszeresére növeli. A WHO genfi tájékoztatója szerint ez főleg azokra az utazókra érvényes, akik repülőgépen, vonaton, buszon vagy személygépkocsiban ülnek mozdulatlanul. A mozgás hiánya miatt lelassul a vérkeringés, ez vezet a trombózis kialakulásához. Az Egészségügyi Világszervezet ugyanakkor utal arra, hogy hatezer esetből általában egy alkalommal következik be az úgynevezett mélyvénás trombózis.
Különösen nagy a kockázat azok számára, akik egy viszonylag rövid időszakon belül többször szállnak repülőgépre. "Ez azzal függ össze, hogy a trombózis veszélye nem múlik el azonnal, a repülés után még csaknem egy hónapig fennáll" - közölte a WHO. Ehhez társulhatnak még más kockázati elemek, mint például a túlsúly, a gyógyszerek szedése, vagy egy vérbetegség. Az utazóknak azt ajánlják a szakértők, hogy semmiképp ne utazzanak szűk ruhában. Ezen kívül megállapították, hogy a vérkeringést a vádli izomzatának mozgatásával serkenteni lehet, ami ülés közben is probléma nélkül megoldható. A WHO felszólította az utazási vállalkozások tulajdonosait, hogy informálják gondosabban ügyfeleiket.
Trombózisról akkor beszélünk, ha az érrendszerben valahol vérrög (trombus) képződik. A vérrög növekszik, és előfordul, hogy egy kisebb-nagyobb darabka leszakad belőle. Később a vérrög a vérárammal bekerülhet a tüdőbe, a szívbe vagy az agyba, ahol tüdőembóliát, szívrohamot vagy agyi érkatasztrófát okozhat. A trombózis első tünetei közé tartozik az érintett testrészben jelentkező fájdalom, illetve feszültség érzése - írja a Die Welt online kiadása.