Minden tizedik gyógyszer hamisítvány
Az Európai Parlament tájékozódott arról a küzdelemről, amely a hamisított gyógyszerek ellen folyik világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb becslései szerint a gyógszerhamisítás többmilliárd eurós üzlet. Profit szempontjából vetekedik a kábítószerkereskedelemmel.
Világviszonylatban a forgalmazott gyógyszerek mintegy tíz százaléka gyenge minőségű hamisítvány (egyes fejlődő országokban ez az arány elérheti az 50 százalékot is.) A legtöbb hamis gyógyszer a harmadik világba jut, ahol a vámellenőrzések kevésbé szigorúak. - Hogyan várhatjuk el egy vámügyi hivatalosságtól Burkina Fasóban, hogy hajnali háromkor megállapítsa egy gyógyszerről, hogy az hamisítvány-e? - kérdezte a parlamentben a Vámügyi Világszervezet képviselője egy levél hamis Viagrával a kezében.
A fejlődő világ sem ül tétlenül, tájékoztatta az Európai Parlamentet Gloria Akunyili képzett gyógyszerész, a Nigériai országos élelmiszer- és gyógyszerellenőrző ügynökség vezérigazgatója, aki egy hamis inzulininjekció miatt veszítette el húgát. 2001-es kinevezését követően hadat üzent a gyógyszerhamisítóknak. Vezetése alatt Nigériában jelentősen csökkent a hamis gyógyszerek aránya. Hat évvel ezelőtt a WHO a világ legkevésbé biztonságos helyeként jelölte meg az országot a gyógyszerek eredetiségét tekintve, akkor a hamisítványok aránya elérte a 41 százalékot. 2006-ra ez az arány 16 százalékra csökkent. Nyílt harca a gyógyszermaffiák ádáz ellenségévé avatta Gloria Akunyilit, aki már több gyilkossági merényletet élt túl, és minden lépését testőrök kísérik.