2007. március. 22. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 22. 15:11 Plázs

Egyetlen, monopolhelyzetű a több-biztosítós modell helyett

Egyetlen, egységes szerkezetű monopolhelyzetű társadalmi egészségbiztosítást kell kiépíteni az üzleti érdekeken alapuló több biztosítós modell helyett - hangzott el az egészségügyi reformról rendezett szakmai munkaértekezleten.

Ennek a már jelenleg is létező, de még be nem fejezett biztosítási intézményrendszernek szolidaritáson kell alapulnia, nemzeti szinten egységesnek kell lennie - hangsúlyozta Gilly Gyula, a Korányi András Alapítvány Alkotóközösségének tagja az egészségügyi reformról rendezett szakmai munkaértekezleten.
 
Gilly a rendszer feladatai között említette az erőforrások gazdaságos felhasználását, az egészség megőrzésének, a betegség megelőzésének elősegítését, biztosítania kell a gyógyítás, a rehabilitáció lehetőségét, valamint az egyenlő esélyű hozzáférést. A szakember szerint "a piac nem tudja az egészségügy finanszírozását jól megoldani".
 
Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke is a szolidaritás követelményét érvényesítő egészségbiztosítási intézmény fenntartása, fejlesztése mellett érvelt. Úgy látja a biztosítottak által befizetett járulékok nem képezhetik a nyereségérdekelt, magas költségekkel működő magánbiztosítók bevételi forrásait.
 
Az elnök felhívta a figyelmet arra, hogy számos országban különbségeket indukált a tehetősebb és a szolidabb keresetűek között a több-biztosítós modell. A kiegészítő, általános biztosítási körben nem finanszírozható szolgáltatások területén azonban fontos helyük van a magánbiztosítóknak. Az egészségügyi reform egyéb elemeiről szólva annak a véleményének adott hangot, hogy nincs koherens egészségpolitikai koncepció és stratégia. Szabó Endre elismerte, hogy szükség van az egészségügyi rendszer felülvizsgálatára, ugyanakkor kiemelte, hogy a jelenlegi "intézkedések domináns motivátora az államháztartási egyensúly helyreállítása". 
 
URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Jankó András a Kölcsönös Segélyegyleteket Támogató Alapítvány nyugalmazott igazgatója szerint az egészségügy megújításához három kérdésre kell választ adniuk a döntéshozóknak. Egyrészt arra, hogy az egészségkultúra egészére kiterjedő egészségügyi szükségletekre épülő prioritásokat meghatározó, érvényesítő egészségpolitikát dolgoznak-e ki, vagy kizárólag az ellátó szervezetek "piszkálgatásával" foglalkozó egészségügyi politika mentén haladnak-e, másrészt el kell dönteni, hogy a társadalombiztosítás közcélú intézményrendszerét állítják-e fel, vagy üzleti célút.
 
Harmadik feladatként jelölte meg, hogy olyan egészségügyi ellátórendszert kell kialakítani, amely az egészségmegőrzést, a betegség megelőzést, a gyógyítást, a rehabilitációt, továbbá a krónikus betegek gondozását összehangolja, az embereket pedig aktív egészségmegtartásra készteti.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?