2007. március. 22. 16:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 22. 16:24 Plázs

Mennyi esélye van egy rákos betegnek?

Daganatos betegségben évente 33 ezren halnak meg, s 75 ezernyi új megbetegedést diagnosztizálnak Magyarországon; ezzel az adattal a legrosszabb helyen állunk az európai uniós listán. Megelőzéssel, életmódváltással változtatni lehetne a hazai helyzeten - állítják az onkológusok.

Napjainkban vitatott, hogy a finanszírozási rendszerben kinek mi jár; kérdéses, hogy a beteg megkap-e mindent, ami gazdaságilag megengedhető. Adott-e minden esély arra, hogy a rákbetegek meggyógyuljanak, vagy hogy az orvostudomány pillanatnyi ismeretei szerint a lehető leghosszabb életet élhessék - közölte a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT). 
 
A szakemberek abban egyetértenek, hogy nincs olyan gazdag állam a világon, amely képes volna rá, hogy minden beteg számára kifizesse a ma elérhető valamennyi onkológiai terápiát. Azt kell vizsgálni, hogy a meglévő forrásokat a költségvetés arra költi-e, amire valóban indokolt volna. Társadalmi szinten kellene megvitatni, hogy – ha az orvosi költségek meghaladják a pénzügyi korlátokat –, megadható-e az esély a beteg számára, hogy maga döntsön jövőjéről, betegsége kimeneteléről.

Súlyos kérdés az is, hogy a betegek tudnak-e arról, hogy esetleg van számukra olyan gyógymód, aminek költségét a hazai feltételek mellett a társadalombiztosító nem vállalhatja, de - bizonyos feltételekkel - maguk gondoskodhatnának a szükséges terápiáról, annak anyagi fedezetéről külön biztosítással, vagy egyszerűen úgy, hogy maguk fizetik ki a kezelés költségeit. 

Egyelőre nem tisztázott egyértelműen, hogy az efféle döntések pontosan milyen szempontok alapján születnek. Ehhez a pénzügyek mellett etikai és politikai szempontokat is érdemes figyelembe venni, mindez pedig messze túlmutat az egyszerű költséghatékonysági számításokon.
 
A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság a fent említett kérdések nyílt vitájára vállalkozott, ezért hívott olyan szereplőket a március 27-én tartandó konferenciájára, akik nemcsak finanszírozási, biztosítási, hanem emberibb nézőpontból is megpróbálják elmondani véleményüket. 

Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.