2007. március. 02. 11:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 02. 11:59 Plázs

Veszélyesek a férfiakra a fájdalomcsillapítók

Az olyan népszerű fájdalomcsillapítók, mint az aszpirin, ibuprofen és az acetaminophen, megemelhetik a vérnyomást, ezáltal pedig a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is növelhetik a férfiak esetében – állapította meg egy amerikai kutatócsoport.

Az általános fájdalomcsillapítók növelik a szívbetegségek kockázatát - állapította meg egy amerikai kutatócsoport. A tapasztalatok szerint ugyanis az erősebbik nemet képviselők között, akik a hét legtöbb napján fogyasztottak ezekből a készítményekből, egyharmaddal gyakrabban diagnosztizálnak magas vénynyomást, mint azoknál a férfiaknál, akik nem szednek fájdalomcsillapítókat.

Nem mindegy, mivel csillapítjuk
© sxc.hu
Az Archives of Internal Medicine szakfolyóirat publikálta a kutatás részletes eredményeit, amelyek alátámasztják a 2002-ben készült vizsgálati anyagot. Ez már öt évvel ezelőtt azt taglalta, hogy a széleskörűen használt fájdalomcsillapítók vérnyomásnövelő hatásúak is lehetnek, ám akkor a nőket vizsgálták. A Boston-i Brigham and Women's Hospital szakembere, John Forman kutatásvezető szerint a magas vérnyomás ezen oka lehetőség szerint elkerülhető.

Emberek millió szednek fájdalomcsillapító tablettákat naponta, fejfájás, izületi gyulladás, izom- és egyéb fájdalmakra. „Az aszpirin, az ibuprofen és az acetaminophen a legtöbbet alkalmazott szer Amerikában” - mondta Gary Curhan, aki szintén részt vett a tanulmány elkészítésében

A tanulmányuk elkészítéséhez a kutatók egy jelenleg is tartó, férfiakat érintő egészségügyi felmérést néztek át. Ezt követően kiszűrték azokat az egyedeket, akiknél magas vérnyomás és hasonló problémák álltak fenn, így a fennmaradó 16 ezer férfi négyévnyi adatait elemezték.

Azon férfiaknál, akik acetaminophen (paracetamol) tartalmú készítményt szedtek hat vagy hét napon át egy héten, 34 százalékkal gyakoribb volt a magas vérnyomás, mint azoknál, akik mellőzték a fájdalomcsillapítókat. Az aszpirint előnyben részesítők esetében ez az arány 26 százalék volt. A nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők (NSAID) esetében – mint például az ibuprofen és a naproxen – a kockázat 38 százalékra emelkedett. Akik egy hét alatt több mint 15 NSAID tablettát szedtek be, azoknál 48 százalékkal emelkedett a magas vérnyomás gyakorisága, mint a készítményeket nem szedő, ám magas vérnyomású férfiaké. A gyógyszerek ugyanis befolyásolják a véredények tágulását, valamint nátrium visszatartó hatásuk van – mindkét tényező magas vérnyomást eredményez.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A kutatók szerint a túlsúly csökkenti az acetaminophen kockázatát, viszont növeli a NSAID veszélyeit. „Ám azok a férfiak, akik orvosuk tanácsára naponta egy aszpirint szednek a szívroham és a stroke ellen, ne hagyjanak fel szokásukkal” – figyelmeztetett Curhan. „Az előnye jóval nagyobb, mint a kockázata.”

Az American Heart Association a jelentés bizonyos részeire alapozva kiadta ezzel kapcsolatos saját ajánlásait. Elliott Antman, a Brigham and Women's Hospital másik szakembere szerint „azt tanácsoljuk az orvosoknak, hogy lehetőség szerint gyógyszermentes megoldásokkal kezdjék a kezeléseket, mint például fizikoterápiával, gyógytornával, az izületekre terhes tömeg csökkentésével, hideg vagy meleg terápiával.”

A Heart Association különösen aggódik a COX-2 gátlók használata miatt, az izületi gyulladásra felírt gyógyszereket ugyanis biztonságosabbra fejlesztették, mint a NSAID-ek. Elmondható, hogy mostanában sokukról bizonyosodott be: növelik a szívbetegségek kockázatát és stroke-ot okozhatnak.

„Bízunk abban, hogy lesznek orvosok, akik az új COX-2 gátlószereket írják fel a betegeknek a kezelések első körében. Nem győzzük hangsúlyozni a krónikus fájdalmakkal küzdő pácienseknek - akiknek szívbetegsége is ismert, vagy akiknél fenn áll annak veszélye -, hogy a fent említett készítmények legyenek az utolsók, amihez hozzányúlnak” – mondta Elliott Antman.

Curhan szerint fontos lenne, hogy a tanulmányban részt vett páciensek közvetlenül tisztában legyenek mindennel, nem csupán a kórházi jelentésükkel. Teljes mértékben meg kell érteniük a kockázatot, ami a jelenséget okozza: „ha elmagyaráznánk a közvetlen mechanizmust, teljesen tiszta lenne számukra".

Fekélyveszély
A nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők olyan szerek, amelyek kémiailag nem szteránvázasak, és hatásukat nem a szteroid hormonok receptorain fejtik ki. Gyulladáscsökkentő hatásuk mellett általában a lázat is leviszik. Ez utóbbit a központi idegrendszer hőközpontjának bénításával érik el, amelynek hatására csak a kórosan magas testhőmérséklet csökken. Gyulladás-csökkentő hatásukat az úgynevezett ciklooxigenáz enzimek bénítása révén fejtik ki. Régebbi vizsgálatok azonban kimutatták, hogy ennek az enzimnek két izoenzim formája található meg a szervezetben: COX-1 és COX-2, amelyek szabályozó szerepe különböző. Amíg a sejtekben folyamatosan jelen lévő COX-1 izoenzim a normál sejtműködés és életfolyamatok szabályozásában játszik szerepet, addig a COX-2 olyan izoformája az enzimnek, amely csak gyulladásos folyamatok esetében képződik. Bizonyos NSAID-szerek azonban nem elég szelektívek, azaz nemcsak a COX-2, hanem a COX-1 izoenzimet is gátolják, azaz kialakulnak a jól ismert mellékhatások – mint például fekély vagy gyomorvérzés.

 











 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.