2006. április. 25. 13:31 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 25. 13:30 Plázs

Sok a tévhit a fájdalomcsillapítás körül

A daganatos betegségben szenvedők fájdalomcsillapítása megfelelőnek mondható, azonban a krónikus mozgásszervi betegség következtében jelentkező fájdalom csillapítása még nem mondható optimálisnak - jelentette ki Bonyhády Elemér háziorvos kedden egy budapesti sajtótájékoztatón.

Ennek egyik oka, hogy még mindig az a tévhit él az emberekben, hogy a kábító hatású fájdalomcsillapítókat csak a daganatos betegségekben szenvedők kaphatják - folytatta a szakember -, holott a tapasztalatok azt mutatják, hogy a mozgásszervi betegség esetén fellépő fájdalom csillapítására, megszüntetésére is jól alkalmazhatóak.

Urbán Zoltán idegsebész adjunktus a különböző fájdalomcsillapítási módszerek közül kiemelte a tapaszt, amely segítségével a gyógyszer a bőrön át felszívódva fejti ki hatását, és amely készítményhez már a reumatológiai betegségekben szenvedők is 90 százalékos tb-támogatással juthatnak hozzá. A tapasz előnye, hogy annak felhelyezését, cseréjét a beteg saját maga elvégezheti, kevesebb mellékhatással bír és használójában nem idéz elő erős betegségtudatot.

A szakember elmondta: a mozgásszervi eredetű fájdalom az egyik leggyakoribb ok, amely miatt a beteg orvoshoz fordul és általában ezek a szervi elváltozások hosszan tartó fájdalomérzettel párosulnak. Magyarországon körülbelül egy-másfél millióan szenvednek úgynevezett kopásos ízületi betegségben, nyolcszázezren csontritkulásban és mintegy százezren idült gyulladásos mozgásszervi betegségekben, és a rokkanttá minősítettek körülbelül 10-12 százaléka szenved ezen betegségek valamelyikében - tette hozzá.

A fájdalomcsillapítással kapcsolatban a "Ringben a fájdalommal - a mozgás szabadsága" címmel a Magyar Rákellenes Liga pályázatot hirdet gyógyult mozgásszervi és onkológiai betegek részére, amelyben a pályázók leírhatják, hogyan küzdöttek meg a fájdalommal, és hogyan, milyen módszerrel szabadultak meg a betegséggel együtt járó fájdalomérzettől.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.