Semlegesíti a tea jótékony hatásait a hozzáadott tej
A tea jó hatását Ázsiában egyértelműen sikerült igazolni, a tea-szeretetéről híres Nagy Britanniában ez nem volt kimutatható, s felvetődött, hogy a különbséget valószínűleg az okozza, hogy az angolok túlnyomó többsége tejjel issza a teát.
Verena Stangl (Charité Kórház, Berlin) az Európai Kardiológus Társaság angol nyelvű szívgyógyászati szakfolyóiratában arról számolt be, hogy a napi néhány csésze közönséges fekete tea jól ellazítja az artériákat, de ezt a hatást a tejben lévő kazein semlegesíti.
Víz után teát isznak legtöbbet a világon mindenfelé az emberek, és az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb, miután tudományos felmérések igazolták, hogy a teaivás csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a rák kockázatát.
Ezután a kutatók patkányoktól vett szövetmintákat vizsgáltak meg. A tea hatására az aorta gyűrűk ellazultak és megnőtt az endotheliális sejtekben a dinitrogén-oxid ingerület-átvivő anyag szintézise. A tej hozzáadása a laboratóriumi körülmények között is meggátolta a hatást.
Az okokat keresve a kutatók megállapították, hogy a tej kazein-fehérjéi önmagukban is blokkolják a patkány-aorta ellazulását okozó vegyületeket.
A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy eredményeik tükrében a flavonoidokkal kapcsolatos táplálkozástudományi kísérletek tervezése és kiértékelése különös óvatosságot igényel. Például meg kellene ismételni azokat a felméréseket, amelyek a zöld vagy a fekete tea hasznosságát vetették össze, mert az eredményt biztosan torzította, hogy a fekete teát gyakrabban isszák tejjel, mint a zöldet - olvasható a New Scientist című angol tudományos lap online kiadásában.