Milyen teát igyunk?
A legfrissebb kutatások szerint a zöld tea jótékony hatással lehet az egészségre, azonban nem készült elegendő tanulmány és vizsgálat ahhoz, hogy ebből az állításból táplálkozási és egészségügyi ajánlás váljon.
A fekete teának is vannak áldásos tulajdonságai, de egyelőre még nem elfogadottak. A friss tanulmányok azt állítják, hogy a zöld tea kimondottan kedvezőbb hatású, mint a fekete nedű. Ez azonban kevés ahhoz, hogy bárki is nagyüzemi teaivásba kezdjen, kivéve, ha eleve kedveli az italt. Az egészségre gyakorolt hatása bármelyik teának csupán akkor lesz látható, ha átesik a kettős-vak teszten, a kísérleti körülmények hatástalanítják az elfogultságot - írja a NewsMax.
Vajon az elvárt kedvező tulajdonság a flavonoidokkal, a koffeinnel, esetleg egyéb más összetevőkkel hozható kapcsolatba, vagy a fokozott folyadékbevitelnek köszönhető? Valójában még az sem tisztázott pontosan, hogy melyek is ezek az áldásos hatások.
A számtalan, különböző tanulmányt áttekintve úgy tűnik, hogy a tea típusából elfogyasztott mennyiség adja a különbséget, köszönhetően azoknak az adatoknak, amelyek a zöldtea fogyasztást népszerűsítik. Ez abban is megmutatkozik, hogy a fekete teának kimondottan jó a szívre gyakorolt hatása, ellentétben a kávé fogyasztásával, amelynek nincsenek ilyen jellegű következményei. A koffein nem sok szerepet játszik ez esetben, így senki se fűzzön hozzá egészségjavító hatást. Tartsuk észben, hogy a koffein izgató és vizelethajtó szer, csupán ezért fordul elő a szívbetegek számára előírt étrendekben.
A flavonoidok jótékony hatásaival kapcsolatos aktív kutatás izgalmas téma a kardiovaszkuláris gyógymódok területén, és elképzelhető, hogy az elkövetkezendő tíz évben alkalmazni fogják a szív- és érrendszeri gyógyszerek fejlesztése során. Mindemellett a vörösbor flavonoidtartalma is szívvédő hatású, ha a megfelelő mérsékelt mennyiségben fogyasztjuk. Ez szintén egy érdekfeszítő kutatási téma, de ez sem rendelkezik a kellő megalapozottsággal ahhoz, hogy a hagyományos szívgondozásban alkalmazható legyen.