2007. január. 11. 16:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 11. 15:54 Plázs

Miért vágyódunk a csokoládéra?

A hormonok vagy más sejtszintű jelzések felelnek-e azért a kellemes érzésért, amit sok ember tapasztal édességek, különösen csokoládé fogyasztásakor? A szakemberek erre keresik a választ.

Számos kutatás bizonyítja, hogy az édességek ingerlően hatnak szervezetünkre. A cukortartalmú ételek fogyasztása serkenti az inzulintermelést, amely ahhoz szükséges, hogy a cukor a test minden részébe eljusson, kivéve az agyat és az izmokat. Az agyunk ugyanis képes arra, hogy a glükózt az inzulin jelenléte nélkül is hasznosítsa - írja a NewsMax.

© sxc.hu
Mivel az inzulin meghatározza a szervezetben lévő többi hormon működését is, így közvetlenül és közvetett módon is stimulálja az evést - írja a NewsMax. Nemrég bizonyosodott be, hogy a jóllakottság érzéséért felelős hormonok, amelyek az evés hatására jelennek meg, nagyban befolyásolják a vágyunkat arra, hogy többet együnk. Ezek a jelek az agyunk éhség, jóllakottság és öröm érzetéért felelős központjába is továbbítódnak, ez pedig gyakran váltja ki a kedélyhormon, a szerotonin termelődését az agyban.

Jelenleg is folynak az azt vizsgáló intenzív kutatások, hogy valójában a hormonok vagy más sejtszintű jelzések felelnek-e azért a kellemes érzésért, amit sok ember tapasztal édességek, különösen csokoládé fogyasztásakor. Mindez egyénenként változó lehet: néhány ember kielégülés-érzete nagyobb, mint másoké, a nők pedig jóval érzékenyebbek ezekre a jelzésekre. Több kutatás is vizsgálja a telítettség és az örömérzetet kiváltó hormonok közötti kapcsolatot, amelynek eredménye jó alapja lehet egy újfajta gyógykezelésnek az elkövetkezendő 5-10 évben.

Például az endorfin az agyban termelődik, a közérzetet javítja, míg a szerotonin örömérzetünk legfőbb okozója; ám ez nem jelenti azt, hogy ha minél több van a szervezetünkbe, annál jobb lesz. Tapasztalták ezt azok, akik átéltek már szerotoninszint emelkedést bizonyos gyógyszerek együttes alkalmazása miatt. Felvetődik az a kérdés is, ha az édességek örömérzetet okoznak, a cukorbetegek miért nem számolnak be kellemesebb érzésekről azokhoz képest, akiknek nem magas a vércukorszintjük? Így elképzelhető, hogy az ízlelőbimbóink és a szánkban valamilyen módon létrejövő jelek „tanítják” az agyat azokkal az információkkal, amely a csokoládéfogyasztásból adódik.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?