Járványos méreteket öltött a kórházakban a calici vírus
Az úgynevezett calici vírus a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikáján, a Szent János Kórházban, a Jahn Ferenc Kórházban, valamint a Győr közeli Nyúl községben is járványos méreteket öltött - jelentette ki Molnár Kornélia, az országos tiszti főorvos helyettese szerdán a Magyar Televízióban.
Molnár Kornélia megerősítette: a négy fővárosi kórházban, illetve Nyúl községben az RNS tartalmú enterális vírus okozott megbetegedéseket. Megjegyezte viszont, hogy az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben (ORFI) előfordult esetek nem utalnak járványra.
Elmondta, hogy a ’70-es években az Amerikai Egyesült Államokban felfedezett vírus 2000-ben jelent meg először Magyarországon, tehát már a korábbi években is előfordult. Hozzátette azonban, hogy a megbetegedés nem egyszerre, nem egy időben érintette a kórházakat. A "téli hányásos megbetegedésnek" nevezett vírus zárt közösségekben széklettel szennyezett élelmiszer, illetve hányadékból visszacsapódó aerosol útján terjedhet - fűzte hozzá.
Közlése szerint a cilici vírust négy "H" vírusnak is nevezik, mivel a betegen gastroenterális tünetek, azaz hányás, hasmenés, hőmérséklet emelkedés, valamint hasi görcsök jelentkeznek.
A szakirodalomra hivatkozva azt közölte, hogy a nullás vércsoportúaknál súlyosabb esetek is előfordulhatnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőzés érdekében burgonyát, illetve banánt kell fogyasztani, mivel ez fokozza a bélnyálkahártya immunitását. Hangsúlyozta továbbá az általános higiéniai szabályok betartásának fontosságát.