2006. szeptember. 08. 14:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 08. 15:22 Plázs

Bunkók a dohányzó autósok: nyári felmérés

A dohányzó autóvezetők fele gyújt rá vezetés közben, közel 53 százalékuk pedig akkor is cigarettázik, ha 18 év alatti, azaz kiskorú utasa van. A dohányzó sofőrök több mint negyede nyíltan bevallja, hogy a csikket kidobja autója ablakán.

Ha kell, ha nem rágyújtanak.
A csikkek fele kiszáll az ablakon
© sxc.hu
A dohányzási kultúra számos mutatója javulna, ha az autós pihenőhelyek kulturáltabbak lennének – derül ki abból a felmérésből, amelynek kérdéseire több mint ezren válaszoltak a 18 és 64 éves dohányzó autósok közül.

A Magyar Autóklub kezdeményezésére a British American Tobacco Hungary (BAT Hungary) végeztetett el a nyáron. A Magyar Autóklub, a Shell és az érintett városok közlekedésrendészetének bevonásával országos roadshow keretében tájékoztatták az autósokat, hogy mit tehetnek a közlekedés biztonságának erősítése, a kultúrált dohányzás közúti feltételeinek javítása érdekében. A vállalat ötszázezer példányban osztotta szét a benzinkutaknál dohányterméket vásárló autóvezetőknek „Útravaló dohányosoknak!” című kiadványát, amely a kultúrált dohányzás alapvető szabályaira hívja fel az autósok figyelmét.

A felmérés eredményei az alábbiakban összegezhetők. A megkérdezett dohányos autósok 47 százaléka gyújt rá vezetés közben, köztük magasabb a férfiak aránya (férfiak 55%-a, a nők 29%-a dohányzik autózás közben). Jellemző, de nem meglepő, hogy az erős dohányosok jóval nagyobb arányban füstölnek az autóban. Azoknak a vezetőknek, akik napi 30 szálnál többet szívnak, 78 százaléka vezetés közben is cigarettázik. Azok a dohányzó autósok, akik vezetés közben nem gyújtanak rá 62 százalékban jelölték meg önmegtartóztatásuk okaként, hogy azért nem gyújtanak rá, mert tekintettel vannak másokra.

Akik rágyújtanak vezetés közben 41 százalékban állították magukról, hogy annyira erős dohányosok, hogy nem bírják ki cigaretta nélkül, többségük inkább jutalmazásnak tekinti a cigarettát a hosszú út során, illetve az unalom és a fáradtság elűzésére használja.

Sok dohányzó vezető azért nem gyújt rá autójában, mert rossz szagú lesz az utastér (90 százalék), de sokan említették azt is, hogy cigarettázás közben nem biztonságos a vezetés, illetve volt akit az tartott vissza a dohányzástól, hogy a dohányfüstös autót nehezebb eladni.

A megkérdezett, autóban is dohányzó vezetők 72 százaléka akkor is rágyújt, ha utasa van, sőt, csak 48 százalékuk kerüli a dohányzást akkor, ha 18 év alatti, azaz kiskorú utast szállít. Ebben az esetben 31 százalékuk engedéllyel, 22 százalékuk pedig engedély kérése nélkül is rágyújt. Megdöbbentő tény, hogy az autóban dohányzók 11 százaléka engedély nélkül rágyújt akkor is, ha várandós kismamát szállít.

A dohányzó autósok 29 százaléka nyíltan felvállalja, hogy a csikket az ablakon dobja ki. Azok a dohányzó vezetők, akik legfeljebb 8 osztályt végeztek, még nagyobb arányban (48 százalékban) dobják ki autójuk ablakán a csikket.

A BAT Hungary fontos jelzésnek tartja, hogy az autós pihenők megítélése nem jó, hiszen a megkérdezettek 32 százaléka azokat nem tartja elfogadhatónak, egy ötfokú skálán értékelve kultúráltságuk átlaga, a megkérdezettek szerint, mindössze 2,68.

Amennyiben a pihenőhelyek kávézójában elszívó berendezéssel felszerelt, kényelmes dohányzósarkok lennének, a dohányzó autósok 30 százaléka megváltoztatná szokásait. Ugyanez vonatkozik a pihenőhelyekre, ahol, ha több rendszeresen tisztított, esztétikus csikk és szeméttároló lenne, a dohányzó autósok 24 százaléka szívesebben állna meg dohányozni, és egyáltalán nem dohányozna az autójában, csak a pihenőhelyeken.