Vívók: ki vagy mi a hibás a kudarcért? - fegyelmi vizsgálat
Fegyelmi vizsgálatot kezdeményez Ujlaky Virginie-vel, az olimpián szerepelt női tőrválogatott tagjával szemben Füleky András, a Magyar Vívó Szövetség (MVSZ) ügyvezető igazgatója.
© MTI - Földi Imre Egyedül maradt |
Gémesi szerint fejben dőlnek el a párharcok
Gémesi György, a hazai vívószövetség (MVSZ) elnöke szerint mentális okok vezettek ahhoz, hogy a magyarok egyetlen éremmel - egy bronzzal - zárták a pekingi olimpiát. "Aki jobban hisz a győzelemben, az győz" - jelentette ki, amikor összefoglalta pekingi tapasztalatait. "Az én elnökségem alatt talán ez volt a legerősebb csapat, és ennyi jött ki belőle" - tette hozzá. A sportvezető úgy véli, öt érem megszerzésére nyílt reális esély, a párbajtőröző Mincza-Nébald Ildikó sikere mellett még férfi párbajtőrben - egyéniben és csapatban -, valamint női tőrben és férfi kardban - csapatban - volt elérhető közelségben dobogós helyezés kiharcolása. Gémesi a látottak alapján azt is megjegyezte, hogy "elment mellettünk a világ, az ázsiai és az amerikai vívás nagyon megerősödött". "Nálunk negyven edző foglalkozik a vívókkal, miközben több mint hatvanan - magyar diplomával - külföldön tevékenykednek. Tíz éve vagyok a szövetség elnöke, de ezt a problémát nem tudtuk megoldani, egyszerűen nincs pénz, amiből nagyon jó edzőket lehetne megfizetni" - mondta.
A dicső múlt
1908 óta ezt megelőzően csak kétszer fordult elő, hogy a magyar vívók győzelem nélkül maradtak az olimpián, de mindkét alkalommal több dobogós helyezést gyűjtöttek. A dicsőséges időszakot követően 1980-ban, Moszkvában nem sikerült először győzni, ezzel együtt volt két ezüst- és három bronzérem, majd 1996-ban, Atlantában sem állt magyar vívó a dobogó tetején, akkor viszont egy ezüstöt és két bronzot szerzett a csapat. Nyolc éve, Sydneyben a mostanihoz hasonlóan csupán egy magyar éremszerzésnek lehetett örülni, de annak nagyon, a párbajtőröző Nagy Tímea ugyanis első lett.