A Centrális Galéria nyitott meg egy hihetetlenül érdekes, ingyenes kiállítást, Operatív fotó – Budapest és Prága az állambiztonság szemével címmel. Az Egy nap a városban blog szerzői ellátogattak a kiállításra.
Olyan fotókat állítanak ki, amiket az állambiztonság emberei megfigyelt célszemélyekről készítettek táskákból, kabát alól, autóból vagy más rejtett helyről 1957 és 1989 között. És ezekben a képekben nem a megfigyelt célszemélyek az érdekesek, vagyis nem csak ők. Olyan képet kapunk Budapestről, amit máskülönben soha nem látunk: a hétköznapi Budapestet, komor arcokkal, azzal a hangulattal, ami valójában tapasztalható volt az utcákon.
A kiállításhoz ajánlót írt Jav H. Vitvar szavai szerint a képek úgy készültek, hogy szerzőjük nem is sejtette, mit rögzítenek a felvételek. A fényképezőgépet soha nem emelték a szemhez, hogy így válasszák ki a jelenetet, véletlenszerűen kattintgattak. Az egyedüliek, akik a felvételeken felszabadultnak látszanak, éppen a megfigyelt személyek – olvasható az Egy nap a városban blogon. A képekért látogasson el a blogra.
A politikai rendőrség megfigyelési technikáival kapcsolatos cikkünket ide kattintva olvashatja el!