Az Egyesült Királyságban népszavazást tartottak a választási rendszer reformjáról. A másodlagos, harmadlagos preferenciákat is értékelő alternatív szavazati rendszer elbukott. Mi a kudarc magyarázata?
Az egyfordulós, egyéni választókerületi, egyszerű többségi rendszerben a legtöbb szavazatot megszerző jelölt jut mandátumhoz, vagyis az „első mindent visz”, a többi jelöltre leadott szavazatok „elvesznek”. Ez a választási mód egyértelmű helyzetet teremt azáltal, hogy leegyszerűsíti a választók preferenciáit: aki a legtöbb szavazatot kapja, az a győztes. Az Egyesült Királyságban évtizedek óta vita tárgya a választási rendszer reformja, amire a politikai pártok egy része hajlik is – kivéve a konzervatívokat. Ám legutóbb a Munkáspárt sem tett semmit a változtatásért hatalommegőrzési szempontjai miatt. A liberális demokraták és a konzervatívok mostani koalíciókötésekor a libdemek alapvető feltétele volt, hogy ne maradjon minden a régiben.
A május 5-én megtartott népszavazáson győztek a nemmel szavazók, vagyis minden marad a régiben. Vajon ebből az következik, hogy a brit szavazók a status quo mellett tették le voksukat? - tette fel a kérdést a cikk szerzője. A teljes cikket elolvashatja a Szuverén.hu oldalon.