Napi merítés hvg.hu 2011. április. 25. 17:45

Mire való egy új alaptörvény? – interjú Catherine Duprével

Az új magyar alaptörvény ellentétes az európai alkotmányosság védjegyével, a méltóság szekuláris felfogásával - mondja az Exeteri Egyetem tanára, az emberi méltósághoz való jog összehasonlító elemzője, aki 2003-ban a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatáról jelentetett meg könyvet.

A modern alkotmányelmélet közismert felfogása szerint az alkotmány egy állam legfőbb törvénye. Tartalmi értelemben olyan dokumentum, amely meghatározza a politikai rendszer típusát, elrendezi a különböző hatalmi ágak (törvényhozó, végrehajtó, bírói) egymáshoz való viszonyát, garantálja a jogállamiságot, és védelemben részesíti az alapvető jogokat. Más szavakkal az alkotmány tartalmazza azokat a lényeges jogi garanciákat, amelyek a demokrácia békés és zökkenőmentes működését biztosítják. S mint ilyen, különös politikai és szimbolikus jelentőségű, hiszen ez a nép legfőbb jogi dokumentuma, amely nemcsak meghatározza, hanem korlátozza is az állami hatalom működését - válaszolta Catherine Dupré arra a kérdésre, hogy mire való egy új alkotmány. Kíváncsi a teljes interjúra? Látogasson el a Szuverén.hu oldalra.

Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. április. 07. 19:35

Azahriah, Krúbi és a többiek – „onnantól kezdve, hogy egy zenész befut, el kell mennie terápiára”

Mi ez a nagy visszavonulási hullám? Egyre több popsztár vonul el pihenni a sikerei csúcsán, de nemcsak zenészek, művészek érzik, hogy szükségük van egy kis szünetre, hanem „civilek” is. Kiégés, kapunyitási pánik, az alkotói nyugalom keresése – mi állhat a háttérben? Miért extra gyorsak manapság a sztárkarrierek, és miért egészen más ma híresnek lenni, mint valaha? Mit tanulhatnak a zenészek példájából a rajongók?