2004. július. 20. 16:20 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Sajtó

Több mint száz újságíró az egykori Stasi-ügynökök listáján

Hosszas huzavona után Berlinben nyilvánosságra hozták azoknak a német újságíróknak a részleges névsorát, akik egykor a keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) ügynökei voltak. A keddi berlini újságok szerint több mint száz névről van szó.

Egyesek közülük egyszerűen csak informátorok voltak, beszámoltak kollégáik, főnökeik viselt dolgairól, az adott rádió- vagy tv-állomás terveiről. Mások - például Ortrud és Karl-Heinz Reinsch, akik a Saar-vidéki rádióban (SR) dolgoztak - komolyan konspiráltak. A nevezett házaspár eljuttatta Kelet-Berlinbe az SR és az ARD elnökségi üléseinek a jegyzőkönyveit éppúgy, mint a saarbrückeni rádiószékház tervrajzát, az egyes szobák és helyiségek rendeltetését.



A megbízott szakértők 200 ezer oldalnyi aktát néztek át a Stasi hagyatékát gondozó berlini hivatalban. Az eredmény közzététele főként a lipcsei székhelyű Középnémet Rádió (MDR) vezetőinek okoz majd fejfájást. Az anyag megerősíti a korábbi állításokat, amelyek szerint Lipcsében valóban foglalkoztatnak egykori Stasi-ügynököket.



Wolfgang Thierse, a német alsóház elnöke nemrég "tíz éve tartó elhallgatást és eltussolást" vetett az MDR szemére.



A legismertebb név a ZDF televízió egyik ásza: Dietmar Schumann. Az egykor a keletnémet tv-ben dolgozó férfi 1990-ben került Mainzba, később éveken át Moszkvából tudósította a ZDF-et, tavaly óta pedig a német közszolgálati adó jeruzsálemi irodájának a főnöke. Munkáját nagyra becsülik Mainzban; elődjével, Peter Dudzikkal ellentétben árnyaltabb képet igyekszik adni a közel-keleti válságról, így rendszeresen megszólaltat palesztin politikusokat is.



Fölvételekor Schumann nemmel válaszolt arra a kérdésre, vajon együttműködött-e korábban a Stasival. Azonban kiderült, hogy 1982 óta "állományban" volt a Stasi XV főosztályánál, fedőneve Basket volt. 1982 és 1989 között 37 olyan jelentést küldött, amelyeket megbízói "különösen jelentősnek" találtak.



Az eset kapcsán Nikolaus Brender, a ZDF főszerkesztője az ártatlanság vélelmére hivatkozott. Neki azt mondta Schumann, hogy tudta nélkül vették föl a Stasinál az informátorok jegyzékébe. (MTI)