2007. március. 23. 12:36 Utolsó frissítés: 2007. március. 23. 13:52 Külkapcsolati stratégia

A globális gazdaság és az államok közti ellentmondások

Az állam és intézményrendszere döntő fontosságú szereplők maradnak a XXI. század világában is. Jelentőségük megvilágítása jóval túlmegy a kormányok jellegének, szerepének elemzésén. Olyan kérdések, mint a szabadság és a jog, az egyenlőség és igazságosság, a globális verseny és a gazdasági fejlődés, az egyének és a közösség viszonya, a társadalmi konfliktusok problematikája, a demokrácia, a diktatúra, a totalitariánus rendszerek mechanizmusai éppúgy szerves részei az adott témakörnek, mint a globalizáció vagy a regionalizmus.

A teljes dokumentum
Itt letöltheti és elolvashatja.
Az állam mindenhatóságát s a polgárai feletti szinte korlátlan hatalmát igazolni igyekvő elméletek s az etatista, autokrata, diktatórikus gyakorlat valamint az állam szerepének zsugorodását hirdető eszmék és a civil társadalom szerepét növelni igyekvő gyakorlat nemcsak elméleti és történelmi témák, hanem átszövik a XX századot és átnyúlnak a harmadik évezredbe is.Visszatérnek vagy újra fogalmazódnak olyan kérdések is, hogy “kié az állam”, “érdeksemlegesek-e az intézmények”, “önálló erő lehet- e az állami bürokrácia?”

A tanulmány az állam szerepével a XXI század világának globális rendszerében foglalkozik. Ezzel összefüggésben is célszerű azonban hangsúlyozni, hogy a történelmi fejlődés különböző időszakaiban az állam jellege, szerepe és feladatai szorosan kötődtek az adott társadalmakhoz, s döntő eszközei voltak a társadalmak történetében meghatározó szerepet játszó csoporok érdek-érvényesítő törekvéseiben.

Az állami gazdaságpolitika funkciói új feladatokkal bővültek a globalizáció és a globális verseny élessebbé válása nyomán. Az állam, mint az adott ország versenyhelyzetének, kompetitív előnyeinek erősítője mindenütt jelentős tényezővé vált. Kikristályosodott a ”versenyállam” típusa, amelyik fontos gazdasági és társadalmi feladatokat hajt végre. Ezek közé tartozik egyrészt az, hogy az adott ország keretei között a nemzetközi munkamegosztásban való részvétel legkedvezőbb szerkezetét és feltételeit alakítsa ki, másrészt, hogy a változó világgazdaságban elősegítse a gyors és hatékony alkalmazkodást. A XXI. század elejére kialakult nemzetközi rendszerben, a globalizációval összefüggésben két különösen lényeges állami feladat fejlődött ki : egyrészt meg kell védeni az adott ország lakosságát a globalizáció kedvezőtlen következményeitől, másrészt biztosítani, hogy az adott ország minél nagyobb hasznot húzzon a globalizáció által teremtett lehetőségekből.

A tanulmányban foglaltak két legfontosabb kövekeztetése az  államok gazdasági és politikai feladatainak és tevékenységének a múltbelieknél sokkal szorosabb és szervesebb összekapcsolódása, valamint annak tagadása, hogy az állam szerepe a XXI. században csökkenni fog. Az államnak, mint intézményrendszernek funkciói azonban változnak, esetenként bővülnek.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.