A holland festő eredetileg tűző napsütésben ábrázolta alakjait, de a kép az idők során rárakódott szennyeződéstől sötét tónusúvá vált.
Rembrandt mesterművének, az Éjjeli őrjáratnak eddigi legnagyobb restaurálása kezdődött meg az amszterdami Rijksmuseumban – írja a BBC.
Ötévnyi előzetes kutatást követően – amely során digitális képalkotási technikákat és mesterséges intelligenciát is alkalmaztak – nyolc restaurátor kezdte meg a műveletet a nyilvánosság előtt a festmény legfelső lakkrétegének eltávolításával. A látogatók egy üvegfal mögül szemlélhetik a helyreállítás folyamatát és a restaurátorok munkáját.
„A lakkréteg eltávolítása feltárja az Éjjeli őrjárat eseménydús történetét, és különleges élményt nyújt a közönségnek, hogy közelről követheti ezt a folyamatot” – nyilatkozta a múzeum igazgatója.
Az előző, 1976-os restaurálás során felvitt és az évek során megsárgult lakkot mikroszálas kendőkkel és vattapálcikákkal távolítják el. Ezután a festmény szürkésnek fog tűnni, de ez csak egy átmeneti állapot lesz addig, amíg nem kerül fel rá a friss lakkozás.
Rembrandt van Rijn olajfestménye 1642-ben készült az amszterdami polgárőrség megbízásából. A mű eredeti címe Frans Banning Cocq kapitány milíciája volt – Éjjeli őrjáratként a 18. század végétől kezdtek rá hivatkozni, mert addigra már annyira bekoszolódott a kép, hogy a korabeli műértők azt hitték, éjjeli jelenetet ábrázol.
Az Éjjeli őrjáratot többször is megtámadták: 1911-ben és 1975-ben is késsel estek neki, utóbbi alkalommal az elkövető 12 vágást ejtett a vásznon. 1990-ben pedig egy férfi savat spriccelt a festményre – ám egy őr gyors beavatkozásának köszönhetően akkor csak a fedőlakk sérült meg.
A holland festészet aranykorának egyik legismertebb alkotása a Rijksmuseum legnagyobb attrakciója, évente több mint kétmillió látogatót vonz.